Scala uvádí zásadní tituly Juraje Herze

Brno, 7. února 2011 - Druhá část cyklu, který připomíná nejúspěšnější období v dějinách naší kinematografie, tzv. Československou novou vlnu, je tentokrát věnovaná tvorbě režiséra Juraje Herze.

Scala

Juraj Herz (4. 9. 1934) je přes svůj široký záběr napříč všemi filmovými žánry spojován především se třemi tituly z přelomu 60. a 70. let: Spalovačem mrtvol (1968), Petrolejovými lampami (1971) a Morgianou (1972). Tyto snímky kromě silné vazby na původní literární předlohu pak navíc také pojí příznak posledních zástupců nové československé vlny (právě Morgiana bývá označována jako labutí píseň před nástupem tzv. normalizace).

"Kromě těchto Herzových zásadních titulů uvádíme ještě dva jeho pozoruhodné snímky z pozdější doby: cenzurou pronásledovanou experimentální a pro něj netypickou Straku v hrsti a jeho zatím poslední snímek Habermannův mlýn, ve kterém se vyrovnává s tabuizovaným tématem poválečného odsunu německých občanů," uvedla tisková mluvčí BKC Jana Fantová. 

Herzovy filmy se vždy vyznačovaly smyslem pro budování napětí, ale také smyslem pro humor (často hodně černý), mimořádná pozornost byla věnována také výtvarné stránce obrazu i promyšlenému výběru a vedení herců. Od začátku devadesátých let střídavě točí v České republice a v zahraničí hrané filmy i dokumenty, inscenace a seriály, působí rovněž jako divadelní režisér v činohře i v opeře. Za vlastní filmovou tvorbu získal řadu domácích i mezinárodních ocenění.

7. 2. v 17.30, 20.00 SPALOVAČ MRTVOL
8. 2. v 17.30, 20.00 PETROLEJOVÉ LAMPY
9. 2. v 17.30, 20.00 MORGIANA
10. 2. v 17.30, 20.00 STRAKA V HRSTI
11. 2. v 17.30, 20.00 HABERMANNŮV MLÝN

 

red


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...