Nový výzkum odhalí skrytá zdravotní rizika z předmětů každodenní potřeby

Brno, 13. února 2024 - Endokrinní disruptory (ED) jsou chemické látky, které jsou obsaženy v produktech denní potřeby a mohou narušovat a poškozovat lidský hormonální systém. Proto centrum RECETOX Masarykovy univerzity vstoupilo do evropského výzkumného projektu ENDOMIX, koordinovaného Helmholtzovým centrem pro výzkum životního prostředí (UFZ) v Německu. Projekt byl oficiálně zahájen 1. ledna a jeho hlavním cílem je poskytnout komplexní informace o tom, jak expozice těmto látkám ovlivňují lidské zdraví a zároveň přinést doporučení, jak se těmto chemikáliím v co nejvyšší míře vyvarovat a minimalizovat tak zdravotní rizika.

   

Více než třetina LGBTQ+ lidí v ČR se nachází ve vysokém riziku depresivity a úzkostnosti

Brno, 25. ledna 2024 - Česko sužuje epidemie duševních potíží. Nedostatečná je personální kapacita psychiatrů, psychologů, psychiatrických sester, přetížený je ambulantní i lůžkový sektor, spousta lidí se k péči ještě ani nedostala. Podobně je na tom i zdraví LGBTQ+ populace. Potvrzuje to unikátní výzkum zdraví osob s menšinovou sexuální orientací či genderovou identitou, kterému se věnují vědci z týmu Institutu pro psychologický výzkum (INPSY) Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

   

V Brně navrhli novou podobu vysvědčení, má podporovat učení a rozvoj žáků

Brno, 23. ledna 2024 - Základní školy mohou využít nové školní vysvědčení, které tři roky vyvíjel tým odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Inovované vysvědčení je založeno na kombinovaném hodnocení, kde vyučující hodnotí podle kritérií a doplňují je slovním hodnocením. Vyučující mohou uvést i známku, která ale již není stěžejním motivem. Do procesu hodnocení také nové vysvědčení zapojuje samotné žáky a zcela nově přistupuje i k hodnocení chování.

   

Brněnská IVF klinika nově využívá umělou inteligenci

Brno, 8. ledna 2024 – Brněnská reprodukční klinika REPROMEDA jako první ve střední Evropě zapojuje do procesu IVF umělou inteligenci jménem CHLOE. Unikátní software lékařům nově pomáhá s výběrem nejperspektivnějšího embrya pro zavedení do dělohy matky. Vedle něj pak klinika pracuje také se speciálním algoritmem MAGENTA-AI, který se zaměřuje na výsledky podrobného genetického testování. Revoluční přístup slibuje posunutí hranic léčby a zvýšení úspěchu celého procesu.

   

Výzkum z FFS MU upozorňuje na situaci dětí uvězněných rodičů

Brno, 15. prosince 2023 - Katedra sociální politiky a sociální práce FSS MU pořádá 15. prosince konferenci s názvem Rodičovství za mřížemi: Sociální práce s dětmi odsouzených rodičů. Konference přinese hlavní výsledky a poznatky z tříletého výzkumu, který se zabývá situací dětí, jejichž otec či matka byli odsouzeni za trestnou činnost.

   

Vědci z MUNI zjistili, jak vypadají setkání dospívajících s lidmi, které poznali na internetu

Brno, 24. listopadu 2023 - Prostřednictvím internetu se mladí lidé běžně baví s rodinou či kamarády, často na něm ale poznávají i nové lidi, které neznají ze svého okolí. Výzkumníci z týmu IRTIS (Fakulta sociálních studií MU) se ve své studii zaměřili na to, jak vypadají osobní setkání dospívajících s lidmi, které poznali na internetu. Výsledky ukazují, že se jedná o poměrně rozšířený jev – podobné setkání někdy zažilo 31,7 % z 2 500 oslovených dospívajících ve věku 11–16 let.

   

Charitativní bazar ve Vaňkovce poosmé přispěje na dobrou věc

Brno, 24. listopadu 2023 – Od 24. do 26. listopadu se v Galerii Vaňkovka uskuteční již osmý ročník charitativního bazaru BE CHARITY. Na něm si mohou návštěvníci pořídit řadu módních kusů věhlasných světových značek. Veškerý výtěžek z akce poputuje na financování nákladů neurorehabilitace tříletého Deniska, který se narodil s vážnou genetickou poruchou mentálního a motorického vývoje.

   

Neziskové organizace společně s policií ukáží cesty, jak zastavit násilí

Brno, 22. listopadu 2023 - V Brně budou 22. listopadu představitelé a představitelky neziskových organizací, policie a dalších institucí projednávat změny vedoucí k prevenci a zastavení násilí mezi generacemi. Konference Čas na změnu představí návrh práce s osobami, které se dopouštějí násilí, a její ukotvení do systému ochrany před násilím v blízkých vztazích. Stěžejním tématem bude také specializace u policie na problematiku násilí v blízkých vztazích. Ta by měla přinést více preventivních zásahů a minimalizaci pochybení při řešení jednotlivých případů.

   

Vaňkovka přivítá casting Miss Czech Republic 2024

Brno, 6. listopadu 2023 – V prostorách obchodního centra Galerie Vaňkovka se v pondělí 13. listopadu uskuteční casting Miss Czech Republic 2024. Zúčastnit se jej mohou všechny ženy a dívky ve věku 17 až 31 let. V porotě usedne mimo jiné prezidentka soutěže Taťána Makarenko nebo stylista Sam Dolce. Moderátorkou akce bude bývalá vítězka Natálie Kočendová.

   

Strana 1 z 40

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...