Brno a Lipsko jsou partnery rovných 50 let

Brno, 30. ledna 2023 - Nedělní koncert Filharmonie Brno v koncertním sále Gewandhaus oficiálně zahájil jubilejní 50. výročí partnerství měst Brna a Lipska. Svazek obou měst trvá od 23. listopadu 1973, kdy jejich zástupci v Brně podepsali dokument s názvem Smlouva o přátelství a vzájemné spolupráci mezi Brnem a Lipskem.

   

Masarykova univerzita slaví 104. výročí od svého založení

Brno, 26. ledna 2023 - Masarykova univerzita, pojmenovaná po prvním prezidentovi republiky, slaví 104. výročí od svého založení. V rámci oslav slavnostně přejmenovala aulu své zakládající fakulty, která nově ponese jméno prvního rektora univerzity a jedné z největších osobností své doby Karla Engliše.

   

Brno se stalo partnerem Schindlerovy archy v Brněnci

Brno, 12. ledna 2023 - Město Brno se stalo partnerem projektu Schindlerova archa v Brněnci. Vznikající muzeum a památník holokaustu bude připomínat odkaz Oskara Schindlera a zachráněných Židů přímo v areálu bývalé textilní továrny, která před druhou světovou válkou patřila rodině Löw-Beer. Partnerství schválili brněnští radní.

   

Vychází nejrozsáhlejší kniha vzpomínek prvního rekotora MUNI Karla Engliše

Brno, 3. ledna 2023 - Nakladatelství Munipress vydává Paměti Karla Engliše, nejrozsáhlejší knihu vzpomínek prvního rektora Masarykovy univerzity a jedné z nejvýraznějších osobností první republiky. Paměti Karla Engliše jsou mimořádně cenné tím, že podávají nezkreslený obraz významných osobností a událostí první republiky z pohledu člověka, který byl „u toho“. Vzpomínky jsou ale i výpovědí o Karlu Englišovi samotném.

   

Na opravy památek a „nepamátek“ má město pro příští rok vyhrazeno 13 milionů Kč

Brno, 26. září 2022 - Stejně jako letos, také v roce 2023 Brno podpoří při rekonstrukcích majitele památkově chráněných objektů i těch, které o status památky v důsledku 40 let staré administrativní chyby přišly. V připravovaných dotačních programech bude k dispozici celkem 13 milionů korun.

   

Mendelova univerzita získala doktorský diplom svého prvního rektora

Brno, 15. srpna 2022 - Mendelově univerzitě v Brně (MENDELU) se podařilo získat doktorský diplom jejího prvního rektora Františka Bubáka. Více než sto let starou archiválii našla rodina Krausova z Prahy v pozůstalosti. Po zjištění, koho se vzácné dokumenty týkaly, je předala do univerzitního archivu.

   

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU oslavila 100 let

Brno, 9. srpna 2022 - Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity je otevřená už celé jedno století. Významné jubileum minulý týden připomněla zahradní slavnost v prvorepublikovém stylu. Od doby svého založení před 100 lety prošel areál botanické zahrady v Kotlářské ulici výraznou proměnou, o čemž se mohly na místě přesvědčit desítky návštěvníků. Součástí akce byla totiž panelová výstava o historii a vývoji botanické zahrady. „Za důležité považuji, že se naší botanické zahradě daří propojit činnost vědecké instituce se službou pro obyvatele města. Sem se lidé mohou přijít podívat na to, co nikde jinde neuvidí,“ uvedl na slavnosti děkan Přírodovědecké fakulty MU Tomáš Kašparovský.

   

Historická budova Vesny na Údolní by mohla opět sloužit osvětové činnosti

Brno, 26. července 2022 - Ženský vzdělávací spolek Vesna by měl i v příštím roce využívat budovy na Údolní, které má ve správě město. Od nového roku přejde organizace ze současné výpůjčky do pronájmu. Aby vše bylo procedurálně správně, souhlasili brněnští radní s adresným záměrem pronájmu pozemku.

   

Brněnské památky i „nepamátky“ získají od města 11 milionů na opravy a údržbu

Brno, 30. dubna 2022 - Zhruba 11 milionů korun z rozpočtu města Brna má zamířit k vlastníkům (či ke správcům v případě městských částí nebo příspěvkových organizací) památkově významných staveb, ať už jsou formálně památkově chráněny, či ne. Jednotlivými dotacemi a transfery se zabývali brněnští radní, poslední slovo budou mít na svém květnovém jednání zastupitelé.

   

Strana 1 z 35

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.