Brněnské památky i „nepamátky“ získají od města 11 milionů na opravy a údržbu

Brno, 30. dubna 2022 - Zhruba 11 milionů korun z rozpočtu města Brna má zamířit k vlastníkům (či ke správcům v případě městských částí nebo příspěvkových organizací) památkově významných staveb, ať už jsou formálně památkově chráněny, či ne. Jednotlivými dotacemi a transfery se zabývali brněnští radní, poslední slovo budou mít na svém květnovém jednání zastupitelé.

  • Letní shakespearovské slavnosti v Brně

    Letní shakespearovské slavnosti v Brně

    Velké nádvoří hradu Špilberk bude letos hostit 23. ročník Slavností. Festival zahájí 16.–17.7. legendární Veselé paničky windsorské, následovat bude 19.–21.7. letošní premiéra slavné tragédie Macbeth. 26.–27.7. uvedeme v derniéře komedii Mnoho povyku pro nic, kterou vystřídá 29.–30.7. drama Hamlet. Novinkou tentokrát z Ostravy je Sen noci svatojánské 31.7. - 1.8.
   

Masarykova univerzita přivezla G. J. Mendela na EXPO 2020 do Dubaje

Brno, 28. února 2022 - V rámci tematické výstavy Mystery of Knowledge představí Masarykova univerzita, město Brno, Jihomoravský kraj a Společně o.p.s. osobnost zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela na EXPO 2020 v Dubaji. V takzvané rotační místnosti Českého pavilonu bude expozice k vidění od 1. do 15. března 2022.

   

200. výročí narození Mendela připomene i speciální tramvaj s hrášky

Brno, 10. února 2022 - Mendel inspiruje Brno už 200 let. S tímto poselstvím bude křižovat město tramvaj upozorňující na oslavy výročí narození tohoto velikána genetiky. Tramvaj se zelenými hrášky má za cíl vzbudit pozornost kolemjdoucích a přilákat je na akce, které se v letošním roce uskuteční v rámci 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Právě hrách hrál ústřední roli v jeho bádání, kterým předběhl dobu o desítky let. Tři zákony dědičnosti jsou ale dodnes platné a odkazují k pokusům, které Mendel prováděl především v Brně.

   

Centrum sociálních služeb v Brně‑Chrlicích slaví 100 let od založení

Brno, 8. února 2022 – Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně‑Chrlicích slaví tento rok 100 let od svého založení. V rámci roku oslav připravuje centrum sérii audio příběhů, almanach mapující dlouhou historii a také zahradní slavnost v letních měsících. Na podzim se také v centru uskuteční koncert nevidomých hudebníků ve spolupráci se SONS Brno a pod záštitou Magistrátu města Brna.

   

Fakulta informačních technologií VUT slaví 20 let

Brno, 3. února 2022 – Výročí založení, od kterého 1. ledna uplynulo 20 let, si ve středu 2. února připomněla Fakulta informačních technologií VUT v Brně. Na slavnostním večeru, který se uskutečnil v Městském divadle Brno, děkan fakulty Pavel Zemčík předal při této příležitosti zlaté a stříbrné medaile FIT. K výročí fakultě pogratuloval také ministr školství Petr Gazdík, brněnská primátorka Markéta Vaňková či nový rektor VUT Ladislav Janíček.

   

Expozice o architektu Wiesnerovi evokuje jeho slavnou kavárnu Esplanade

Brno, 1. prosince 2021 - Krematorium na Ústředním hřbitově, palác Morava na Malinovského náměstí, vila Stiassni v Pisárkách či kavárna Esplanade na rohu Rooseveltovy a Jezuitské. Tyto stavby mají společného jmenovatele –architekta Ernsta Wiesnera, který významně ovlivnil tvář moderního Brna. Příští rok se ho chystá připomenout stálá expozice ve vile Stiassni spojená s kavárnou.

   

Před 25 lety Globus postavil v Brně vůbec první hypermarket v ČR

Brno, 4. listopadu 2021 - Před čtvrt stoletím změnil Globus nákupy v Česku. První hypermarket, který se otevřel pro zákazníky 4. listopadu 1996 v Brně Ivanovicích, poskytl nebývale široký výběr zboží. Na ty, kteří nebyli zvyklí navštěvovat hypermarkety v zahraničí, působil tehdejší obrázek nevídaně.

   

Město podpoří i „nepamátky“, na jejich obnovu pošle 1,65 milionu Kč

Brno, 31. srpna 2021 - Kromě obnovy kulturních památek má vedení města za cíl podpořit i opravy objektů, které kvůli administrativní chybě vzniklé ještě za minulého režimu o status památky přišly. Vinou administrativní chyby z 80. let přišlo v Brně na 1400 objektů o památkovou ochranu.

   

Vyvěšením vlajky na Nové radnici si Brno připomene 30 let nezávislosti Ukrajiny

Brno, 24. srpna 2021 - Na datum 24. srpna připadá zcela zásadní výročí novodobé historie Ukrajiny. V tento den před 30 lety totiž Nejvyšší sovět USSR přijal deklaraci o nezávislosti Ukrajiny a ještě téhož roku uznaly zemi jako nezávislou desítky států. K oslavám tohoto významného dne se připojí i Brno a vyvěsí na Nové radnici ukrajinskou vlajku.

   

Strana 1 z 34