Začíná hudební festival JazzFest. Nabídne historicky nejbohatší program

Brno, 10. dubna 2012 (MEDIAFAX) – Historicky nejbohatší program nabídne 11. ročník festivalu JazzFest Brno, který se uskuteční od 10. do 26. dubna. V úterý jej odstartuje koncert posluchačů Katedry jazzové interpretace v brněnské Janáčkově akademii múzických umění, řekl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. "Během dvou týdnů zamíří do Brna zahraniční i domácí jazzová špička. Kromě toho, že nabídneme nejbohatší program v historii, uvidíme některé interprety v České republice poprvé," upozornil Spilka.

jazz_brno

O festivalovou předehru se v úterý postarají s koncertem posluchači katedry jazzové interpretace Janáčkovy akademie múzických umění. Ve středu bude patřit brněnská Alterna rakouskému pianistovi Walteru Fischbacherovi a domácím instrumentalistům z kapely Muff.

Během festivalu, který si zachová formát dvojkoncertů ve vybrané dny, se představí celá řada významných interpretů jazzu nebo sousedících žánrů. V sobotu 14. dubna oslaví 70. narozeniny stálice českého jazzu a hráč na nejrůznější dechové nástroje Jiří Stivín. V rámci oslav převezme patnáctou Cenu Gustava Broma basista a skladatel Jaromír Honzák.

Dále 15. dubna vystoupí v Divadle Husa na provázku trumpetista Alex Sipiagin s vlastním kvartetem. O den později se mohou posluchači těšit, že do brněnského Semilassa zavítá jazzový bubeník Brian Blade.

Na stejném místě se 18. dubna představí trio originálního pianisty Vilaye Iyera. Taktéž v Semilassu bude o dva dny později kytarista Jonathan Kreisberg.

Besední dům zažije 23. dubna dvojkoncert pianisty Tigrana Hamasyana a mezinárodního smyčcového kvarteta Radio String Quartet Vienna.

Závěr festivalu obstará 25. dubna saxofonista Donny McCaslin a 26. populární basista Avishai Cohen.

Stejně jako loni Bobby McFerrin vystoupí mimo festivalové dny největší hvězda Pat Metheny. Ten 28. června v Bobycentru v Brně představí svůj nový projekt Pat Metheny Unity Band. "Bobby McFerrin vystoupil loni před festivalem a Pat Metheny se představí až po něm. U takových hvězd je těžké zařadit je přímo do časového intervalu, který máme v plánu. Jsme naopak rádi, že se nám je podařilo získat," uvedl výkonný ředitel festival Vlastimil Trllo s tím, že u obou interpretů je koncert jediným v daném roce, který se v České republice uskuteční.

Kromě zahraničních hvězd a 10 českých zástupců nabídne festival tak a tradiční klubové koncerty.

Program na víkend 14. a 15. dubna:

14. 4. (Semilasso)

Jiří Levíček Trio (CZ/USA) Brněnský rodák dlouhodobě žijící v USA přiváží své trio s nepřekonatelnou rytmikou Francoise Moutina a Rosse Pedersona. http://www.levicek.com/

Jiří Stivín a Mojmír Bártek slaví 70. Host: Didrik Ingvaldsen (CZ/NOR) Ztělesnění českého jazzu, hráč na tradiční i nejroztodivnější dechové nástroje Jiří Stivín, oslaví svoje sedmdesátiny právě na JazzFestu. Stejné jubileum slaví i brněnský trombonista Mojmír Bártek. Hlavním hudebním gratulantem bude norský trumpetista Didrik Ingvaldsen. http://jiri.stivin.cz/

15. 4. (Divadlo Husa na provázku)

Ne Alex Sipiagin Quartet featuring Boris Kozlov (RUS/USA) Tradiční ruská série pokračuje setkáním dvou nejvýraznějších instrumentalistů pocházejících z Ruska a nyní trvale žijících v USA. http://www.alexsipiagin.com/

Lenka Horáková, foto: archiv JazzFest Brno

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události