Začíná hudební festival JazzFest. Nabídne historicky nejbohatší program

Brno, 10. dubna 2012 (MEDIAFAX) – Historicky nejbohatší program nabídne 11. ročník festivalu JazzFest Brno, který se uskuteční od 10. do 26. dubna. V úterý jej odstartuje koncert posluchačů Katedry jazzové interpretace v brněnské Janáčkově akademii múzických umění, řekl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. "Během dvou týdnů zamíří do Brna zahraniční i domácí jazzová špička. Kromě toho, že nabídneme nejbohatší program v historii, uvidíme některé interprety v České republice poprvé," upozornil Spilka.

jazz_brno

O festivalovou předehru se v úterý postarají s koncertem posluchači katedry jazzové interpretace Janáčkovy akademie múzických umění. Ve středu bude patřit brněnská Alterna rakouskému pianistovi Walteru Fischbacherovi a domácím instrumentalistům z kapely Muff.

Během festivalu, který si zachová formát dvojkoncertů ve vybrané dny, se představí celá řada významných interpretů jazzu nebo sousedících žánrů. V sobotu 14. dubna oslaví 70. narozeniny stálice českého jazzu a hráč na nejrůznější dechové nástroje Jiří Stivín. V rámci oslav převezme patnáctou Cenu Gustava Broma basista a skladatel Jaromír Honzák.

Dále 15. dubna vystoupí v Divadle Husa na provázku trumpetista Alex Sipiagin s vlastním kvartetem. O den později se mohou posluchači těšit, že do brněnského Semilassa zavítá jazzový bubeník Brian Blade.

Na stejném místě se 18. dubna představí trio originálního pianisty Vilaye Iyera. Taktéž v Semilassu bude o dva dny později kytarista Jonathan Kreisberg.

Besední dům zažije 23. dubna dvojkoncert pianisty Tigrana Hamasyana a mezinárodního smyčcového kvarteta Radio String Quartet Vienna.

Závěr festivalu obstará 25. dubna saxofonista Donny McCaslin a 26. populární basista Avishai Cohen.

Stejně jako loni Bobby McFerrin vystoupí mimo festivalové dny největší hvězda Pat Metheny. Ten 28. června v Bobycentru v Brně představí svůj nový projekt Pat Metheny Unity Band. "Bobby McFerrin vystoupil loni před festivalem a Pat Metheny se představí až po něm. U takových hvězd je těžké zařadit je přímo do časového intervalu, který máme v plánu. Jsme naopak rádi, že se nám je podařilo získat," uvedl výkonný ředitel festival Vlastimil Trllo s tím, že u obou interpretů je koncert jediným v daném roce, který se v České republice uskuteční.

Kromě zahraničních hvězd a 10 českých zástupců nabídne festival tak a tradiční klubové koncerty.

Program na víkend 14. a 15. dubna:

14. 4. (Semilasso)

Jiří Levíček Trio (CZ/USA) Brněnský rodák dlouhodobě žijící v USA přiváží své trio s nepřekonatelnou rytmikou Francoise Moutina a Rosse Pedersona. http://www.levicek.com/

Jiří Stivín a Mojmír Bártek slaví 70. Host: Didrik Ingvaldsen (CZ/NOR) Ztělesnění českého jazzu, hráč na tradiční i nejroztodivnější dechové nástroje Jiří Stivín, oslaví svoje sedmdesátiny právě na JazzFestu. Stejné jubileum slaví i brněnský trombonista Mojmír Bártek. Hlavním hudebním gratulantem bude norský trumpetista Didrik Ingvaldsen. http://jiri.stivin.cz/

15. 4. (Divadlo Husa na provázku)

Ne Alex Sipiagin Quartet featuring Boris Kozlov (RUS/USA) Tradiční ruská série pokračuje setkáním dvou nejvýraznějších instrumentalistů pocházejících z Ruska a nyní trvale žijících v USA. http://www.alexsipiagin.com/

Lenka Horáková, foto: archiv JazzFest Brno

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události