Ozvěny festivalu JazzFestBrno 2011

Brno, 3. srpna 2011 – Jména umělců ztělesňujících jazzový žánr v Česku a na Slovensku doplní program letošního desátého ročníku mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO. Při příležitosti letní série ozvěn jarního brněnského festivalu zavítají do vybraných jihomoravských měst Jana Koubková, Jiří Stivín a Peter Lipa.

stivin-nastroje250

Letní série začne 4. 8. v Mikulově, kde se na Náměstí představí populární zpěvák Peter Lipa, jemuž se už léta úspěšně daří překonávat žánrové bariéry a oslovovat posluchače napříč generačním spektrem. Tišnov se může těšit na nenapodobitelného Jiřího Stivína, který vytáhne svůj arzenál fléten, saxofonů, píšťalek a dalších foukadel 12. srpna. Závěr série bude v úterý 23. 8. v režii hravé a extravagantní zpěvačky Jany Koubkové, která vystoupí v zámeckém skleníku v Boskovicích. Do Jihomoravského kraje se tak sjede vybraná společnost místních jazzmanů v čele s nejvýznamnějšími osobnostmi československého jazzu posledních čtyřiceti let.

Letošní ročník kromě březnového veleúspěšného dvojkoncertu Bobbyho McFerrina přinesl i světovými jmény nabitý dubnový program včetně rozšířených hudebně vzdělávacích aktivit.

peter_lipa250Přestože se vokální fenomén Peter Lipa nechá ovlivňovat navýsost vkusnou a inspirativní hudbou v podání celé šíře světových pěveckých osobností sahající od Jimmy Rushinga a Al Jarreaua až k Ray Charlesovi, Bobby McFerrinovi či Joe Cockerovi, zůstává osobností s výrazně vyprofilovaným názorem na hudební tvorbu. Právě po takových osobnostech dnešní kulturní scéna lační a není divu, že Lipa oslovuje tak rozsáhlou a zároveň rozmanitou skupinu hudbymilovných.

Jeho umělecký rozptyl už dávno překročil hranice jazzu a právě v nadžánrovosti a neopakovatelnosti je síla jeho výrazu. Pomiňme všechny Lipovy jistě neméně důležité manažerské, žurnalistické, moderátorské i popularizační aktivity a soustřeďme se výhradně na jeho hudební tvář: hudební kariéru Petera Lipy mapují spolupráce s vybranou společností české i slovenské hudby – vzpomeňme Combo Petra Lipu, Lipa Andršt Blues Band, T + R Band, Lipa – Šeban Band či aktuální Peter Lipa Band i LP Sessions. Pojem jazz v Lipově tvorbě kromě řemeslného fundamentu znamená především svobodu. Právě zmiňovanou volnost využívá zpěvák s neobvyklou bravurou k tomu, aby svoje rozvětvené kořeny vměstnal do výsledného tvaru, jenž je zde pro Vás k poslechu i pojmenování.

Přestože je Peter Lipa na jižní Moravě poměrně často, jeho vystoupení jsou vždy svátkem, a můžeme se proto těšit na další ze zpěvákových upřímných uměleckých zpovědí. Lipa je samozřejmě zvyklý obklopovat se muzikanty nejen univerzálními, ale především osobitými. Právě takoví vhodně doplňují jeho sebevědomou hudební osobnost. Nejen saxofonista Michal Žáček je příkladem takové muzikantské persony a spolu s ostatními spoluhráči z kapely Peter Lipa Band doprovodí svého frontmana v jeho nadžánrovém rozletu, který je však pevně ukotven v kořenech jazzu, blues, soulu i funku.

jiri_stivin250Jiří Stivín se zabývá interpretací předklasické hudby na zobcovou flétnu od r. 1975. Studoval nejdříve kameru na pražské FAMU, po absolutoriu se ale začal věnovat výhradně hudbě. Studoval na Royal Academy of Music v Londýně a skladbu na AMU v Praze. Hře na flétnu se učil u Milana Munclingera (Ars Rediviva) a Jiřího Válka (Česká filharmonie). Stivín interpretuje hudbu středověku, renesance i baroka. Nahrál většinu koncertů pro zobcovou flétnu (4 CD Vivaldi, Telemann). Ovládá všechny druhy příčných i zobcových fléten. Kromě hudby předklasické se intenzivně věnuje jazzu, skládání a improvizované Nové hudbě, přičemž vedle saxofonů, klarinetu a příčné flétny používá také flétny zobcové a různé lidové píšťaly. Jako sólista spolupracuje s renomovanými hudebními tělesy (Virtuosi di Praga, Pražskými symfoniky, Slovenským komorním orchestrem, Pražskými madrigalisty, Due Boemi, Sukovým komorním orchestrem, Talichovým kvartetem aj.), řídí vlastní soubory Collegium Quodlibet a Jiří Stivín and Co Jazz Quartet, vystupuje v sólových recitálech s cembalem, varhanami, kytarou, nebo hraje úplně sám a s magnetofonem. Již přes deset let má v každé koncertní sezóně Pražského symfonického orchestru FOK cyklus koncertů pod názvem "Flétny všeho druhu". Jiří Stivín je autorem mnoha skladeb pro různé formace, scénické a filmové hudby. Je aktivní jako pedagog a lektor na pražské konzervatoři, při jazzových kurzech ve Frýdlantu a při mnoha dalších projektech včetně výchovných koncertů pro děti.

jana_koubkova250Jméno Jana Koubková patří k jazzu zcela neoddělitelně. Jana Koubková však dnes už dávno nenaplňuje jazzový ideál, naopak tento relativně svobodný a zároveň trochu zbytečně uzavřený hudební svět provokuje pozitivní anarchií, bouráním i těch málo viditelných mantinelů a hranic i svéhlavým hudebním vyjadřováním.

Dosavadní hudební působení Jany Koubkové dokumentuje složitost procesu, kterým hudebníci v minulosti dospívali k vlastnímu vyjádření.  Překážky však na druhou stranu oddělily zrno od plev a nechaly vyniknout umělce skutečně svobodomyslné a hudbě oddané. Koubková vystudovala s maturitou, je vyučená jako elektronavíječka, a nějakou dobu si tak vydělávala v ČKD Praha, živila se i jako čistička oken, manekýna, televizní hlasatelka, úřednice v knihovně, dělnice v trubkárně a s tanečními kapelami projela kus světa. Pro dnešního konzumenta hudby možná trochu nestandardní vývoj kariéry, životní zážitky však prohlubují sdělení a Jana Koubková má co nabídnout.

Hudební koncept Jany Koubkové vyžaduje specifické a přizpůsobivé spoluhráče, kteří svojí kreativitou formují společný zvuk kvarteta. Kabrna, Tengler i Dvořák mezi ně bezesporu patří a nechají se zpěvačkou vyprovokovat k hudební hře se slovy, rozverné komunikaci jazykem nejen jazzovým, ale všemi ostatními vlivy hudebního esperanta.


Ozvěny festivalu JAZZFESTBRNO 2011

4. 8. Mikulov, Náměstí, 18:00
Peter Lipa (SK/CZ)
Vstupné: bez vstupného

12. 8. Tišnov, restaurace U Palce, 20:00
Jiří Stivín Quartet (CZ)
Vstupné: 90 Kč

23. 8. Boskovice, Zámecký skleník, 19:30
Jana Koubková Quartet (CZ)
Vstupné: 120 Kč


Předprodej vstupenek na koncert Jiří Stivín Quartet (12.8., 20:00, restaurace U Palce, Tišnov):
v prodejní síti Ticketstream (www.ticketstream.cz), v běžných předprodejích a v restauraci U Palce a v knihkupectví Rašková, Tišnov

Předprodej vstupenek na koncert Jana Koubková Quartet (23.8., 19:30, Zámecký skleník, Boskovice):
v prodejní síti Ticketstream (www.ticketstream.cz), v běžných předprodejích a v Informačním středisku města Boskovice

red


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...