VUT- nakladatelství Vutium

Ve speciálním stanu na Svoboďáku můžete zažít svět nevidomých

nevidomi braillovo pismoBrno, 7. května 2018 - Náměstí Svobody se ve středu 9. května od 10 do 18 hodin stane dějištěm speciální osvětové a zážitkové akce Neboj se (mě). Lidé zde nahlédnou do problematiky prostorové orientace a samostatného pohybu lidí s těžkým zrakovým postižením a vlastními smysly si jejich svět i zažijí.

Ve stanu na náměstí Svobody se budou zájemcům věnovat odborníci z organizace Tyfloservis a nabídnou k vyzkoušení simulační brýle nejrůznějších zrakových vad, klasické i speciální kompenzační pomůcky. Lidé si otestují, jaké to je, orientovat se v prostoru jako nevidomý nebo těžce slabozraký, s vidícím průvodcem a s bílou holí. Profesionální instruktoři provedou zájemce speciální trasou a poskytnou jim k tomu i odborný komentář. Proběhnou také ukázky práce vodicích psů, kteří orientaci a samostatný pohyb některým nevidomým lidem značně ulehčují. To vše samozřejmě zdarma.

„Hlavním účelem naší akce je pomoci lidem uvědomit si, s jakými překážkami, a to nejenom fyzickými, se musí nevidomí lidé dennodenně vypořádat. Chceme zdravému člověku umožnit zažít to, co běžně nemůže – jaké to je nevidět. Možnost vyzkoušet si aktivně simulaci postižení zraku pod vedením odborného instruktora nám v Brně dlouhodobě chyběla,“ vysvětlila záměr akce její iniciátorka a organizátorka Dominika Hulová.

„Informovanost a osobní zážitek je nejlepší cestou, jak odbourat zbytečný strach z komunikace s těmi, kteří se snaží orientovat se zrakovým postižením každý den,“ doplnil 1. náměstek primátora Petr Hladík, který nad akcí převzal záštitu.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit