Výstava fotografií a videí v Redutě diváky vtáhne do světa nevidomých

Brno, 27. února 2020 - Od středy 11. března mohou lidé v divadle Reduta navštívit výstavu fotografií a videí, které dokumentují vznik a průběh unikátního projektu Veď mě ve tmě. Jeho cílem je bořit bariéry mezi nevidomými a vidícími lidmi a pomáhat oběma stranám navázat komunikaci.

oko detail

Součástí výstavy jsou videa se známými osobnostmi české kulturní scény, mezi které patří Tomáš Klus, Petra Bučková, Lenny a Ondřej a Taťána Gregor Brzobohatí. Ti si během natáčení vyzkoušeli brýle simulující nevidomost a těžké zrakové vady. S pomocí bílé hole a vodicího psa potom s brýlemi vyrazili na cestu po Praze. 

„Pro vidícího člověka je těžké pochopit pouto, které vzniká mezi člověkem a jeho vodicím psem. Všichni si to vyzkoušet nemůžeme, ale díky tomu, že si zážitek vyzkoušely známé osobnosti, se rozvířily stojaté vody naší lhostejnosti. Vzájemné porozumění je ale uprostřed,“ vysvětluje Lenka Pláteníková ze spolku Vodicí pes.

Výstava dokumentuje zážitky ambasadorů z této netradiční a emocemi nabité cesty, a zároveň dále šíří ústřední myšlenku celého projektu – tedy že to, co je důležité, je očím neviditelné.

„Mně přišlo, že procházím téměř prázdným městem. Ve finále jsem se s pejskem cítila mnohem bezpečněji,“ shrnula zpěvačka Lenny. „Všechno se zintenzivní. Všechny ty vjemy, vůně, pachy… všechno kolem vás vnímáte celým tělem. Z toho mě rozbolela hlava,“ dodala modelka Taťána Gregor Brzobohatá.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 11. března v 18:00. Kromě samotných fotografií a videí na účastníky čeká také jedinečný hudební zážitek. Tmou je provede mladý nevidomý hudebník Benjamin Levíček, který rozezní sál Reduty tóny svých houslí. Na zážitek z natáčení zavzpomíná přímo na místě také herečka Petra Bučková.


Související články: