Osvětová akce v AVIONu upozorní na každodenní překážky nevidomých

Brno, 11. listopadu 2019 – Mezinárodní den nevidomých připomene návštěvníkům obchodního centra AVION Shopping Park osvětová akce. Lidé si tu vyzkouší různé kompenzační pomůcky nebo simulační brýle a budou si moci nechat vyšetřit i svůj vlastní zrak. Půldenní osvětová akce začne ve středu 13. listopadu ve 14 hodin a potrvá do 18 hodin.

slepy slepec blind

Na pódiu se za tu dobu vystřídá 12 hostů se zrakovým postižením, kteří budou o svých aktivitách nejen vyprávět, ale některé i předvedou naživo. U okolních stánků brněnských organizací pomáhajících nevidomým se lidé dozvědí více o nabízených službách a sami si vyzkouší řadu věcí, od kompenzačních a stimulačních pomůcek a hraček přes simulační brýle až k černým klapkám a bílé holi, se kterou se projdou připravenou trasou. Na překážkové dráze předvedou svoje dovednosti vodicí psi.

Na pořádání se podílí i Odbor zdraví Magistrátu města Brna. Ten se tématu života nevidomých věnuje kontinuálně, v loňském roce například vytvořil audiovizuální kampaň, jak správně pomoci zrakově postiženému člověku v běžných situacích na ulici nebo v dopravním prostředku. „Den nevidomých má za cíl odbourat u veřejnosti řadu mýtů o limitech nevidomých; lidé bez zraku dělají a dokážou spoustu věcí, jen si je musejí přizpůsobit svým individuálním potřebám, aby je zvládli vykonat. Zároveň míří přímo k lidem s tímto typem handicapu a motivuje je, že když budou chtít, mohou se i bez zraku věnovat téměř neomezené škále aktivit,“ vysvětlil první náměstek primátorky Petr Hladík.

„Na programu akce se podílí na dvacet brněnských organizací a institucí. Patronem se stal Aleš Zbořil, který nás celým odpolednem v AVION Shopping Parku 13. listopadu provede,“ doplnila koordinátorka Dne nevidomých Alena Slámová.


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.