Brno ovládne na týden Divadelní svět, věnovaný hippies a Formanovi

Brno, 30. května 2012 (MEDIAFAX) - Bouřlivá a pohnutá šedesátá léta jsou hlavním tématem letošního ročníku festivalu Divadelní svět, který se od 8. do 16. června uskuteční v Brně. Přehlídku divadel a doprovodných filmových představení věnovali organizátoři osobnosti režiséra Miloše Formana.

divadlo_Mahenovo250

Festival Divadelní svět Brno má ambici nabídnout divákům nejlepší představení z brněnských, českých i zahraničních scén. Lidé, kterých loni přišlo do hledišť na třicet tisíc, se mohou letos těšit na prestižní zahraniční scény, kromě jiných například na Maďarské národní divadlo, Maxim Gorki Theater z Berlina, Divadlo Katona z Keczkemétu nebo bratislavské Divadlo Aréna. Celý festival doprovodí bohatý filmový program zasvěcený Miloši Formanovi a šedesátým létům.

Festival zahájí v pátek 8. června v Mahenově divadle slavnostní uvedení inscenace Světáci Klicperova divadla z Hradce Králové. V rámci zahajovacího vystoupí Marta Kubišová s klavírním recitálem.

Diváci se mohou mimo jiné těšit také na divadelní adaptaci filmu Luchina Viscontiho Rocco a jeho bratři v provedení souboru německého divadla Maxim Gorki Theater Berlin, mimořádné zpracování Kafkova procesu v podání přední maďarské scény Divadlo Katona Semeloumězmizelsem, dále na koncert skupiny MTO Universal s Tomášem Hanákem na Zelném trhu, na diváky i kritikou oceňovaného Muže bez minulosti Dejvického divadla nebo Podzemní Blues s Boleslavem Polívkou pražského Divadla Komedie. "Pod širým nebem na Zelném trhu se uskuteční exkluzivní a neopakovatelné představení Sluhy dvou pánů Národního divadla v Praze v hlavní roli s Miroslavem Donutilem, který tak vstoupí do první desítky po bájné 500. repríze," upozornil umělecký ředitel festivalu Daniel Dvořák.

Organizátoři ve středu potvrdili, že do Brna přijede i Maďarské národní divadlo s inscenací Lovecké scény z Dolního Bavorska. "Robert Alföldi, herec, divadelní a filmový režisér, ředitel Národního divadla v Budapešti, je jednou z nepřehlédnutelných osobností současné divadelní scény. Jeho Lovecké scény jsou strhující inscenací, která zaujme nejen tématem, ale i mimořádnými hyperrealistickými hereckými výkony," upozornil Dvořák.

Předprodej vstupenek zahájili organizátoři v polovině května a podle manažerky festivalu Heleny Hulákové na některá divadelní představení už zbývá jen posledních pár lístků. "Ceny vstupenek se pohybují od 200 do 750 korun podle konkrétních titulů," upřesnila Huláková.

Sekci Filma a divadlo věnovali pořadatelé Miloši Formanovi a trezorovým filmům. Nebudou však chybět ani dokumenty o prolínání filmu a divadla a besedy s významnými osobnostmi. Vedle výběru formanových filmů bude k vidění například dokument Olgy Špátové, stejně jako i záznam inscenace Národního divadla v Praze Dobře placená procházka režírované Milošem a Petrem Formanovými.

Filmovou sekci otevře speciální noční promítání kultovního filmu The Hair na budovu brněnské hvězdárny na Kraví hoře a skončí Závěrečnou nocí s Milošem Formanem. V Redutě se ve finále spojí projekce Amadea a dokumentu Co tě nezabije. Ostatní filmy uvidí diváci v sále Břetislava Bakaly v Bílém domě.

Vedle hlavního programu s řadou výjimečných divadelních událostí, dokreslí mozaiku dramaturgie festivalu několik dalších programových sekcí. Střed města rozproudí tradiční Noc kejklířů a Slavnost masek, které v sobotu 16. června Divadelní svět uzavřou.

Během prvních dvou let existence se podařilo organizátorům etablovat Divadelní svět Brno jako mezinárodní festival s jasnou linií hlavní dramaturgie. Mezi veřejností se dočkal překvapivě výborného ohlasu. Mezi výrazná specifika přehlídky patří ojedinělé spojení významných kulturních brněnských institucí při práci na společném projektu, nosné hlavní téma a umělecká osobnost s morálním apelem, které organizítoři věnují V prvním roce 2010 pořadatelé dedikovali festival Václavu Havlovi a nesl podtitul To jsou paradoxy, co?!, ve druhém pak Siru Peteru Brookovi a tématu Shakespeare a diverzita kultur.

Jiří Nováček

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    
  4  5  6  7  8  910
1112151617
18192021222324
252627282930 
Nejbližší akce

Žádné události