Brno zpoplatnilo čestné vstupenky. Divadla přicházela o peníze

Brno, 6. října 2011 (MEDIAFAX) - Brněnští radní se rozhodli od 1. prosince zpoplatnit většinu čestných vstupenek na kulturní, společenské a sportovní akce pořádané organizacemi, které zřizuje magistrát. Ve čtvrtek to řekl mluvčí radnice Pavel Žára.Brno zpoplatnilo čestné vstupenky, do divadla smí zdarma jen prezident, ústavní činitelé a radní

divadlo_Mahenovo250

Magistrát rozdělil čestné hosty do tří skupin. "Zcela zdarma mohou navštívit všechny akce prezident republiky, členové vlády, předsedové horní a dolní parlamentní komory, šéf Ústavního soudu, primátor a jeho náměstci, tajemník magistrátu a oficiální představitelé jiných států a partnerských měst pozvaní primátorem," vypočítal mluvčí.

Pro vybrané hosty s doprovodem, zástupce médií a odbornou veřejnost bude k dispozici čestná vstupenka za zvýhodněnou cenu sto korun. "Seznam těchto lidí stanoví příslušný ředitel příspěvkové organizace, schválit je musí primátor nebo náměstkyně pro kulturu Jana Bohuňovská," řekl Žára.

Pro zastupitele města Brna včetně doprovodu a pracovníky Magistrátu města Brna bude od 1. prosince vstupenka za plnou cenu s tím, že budou mít možnost si ji v dostatečném časovém předstihu přednostně vyzvednout a zaplatit.

Brněnským divadlům a kulturním zařízením dotovaným z městského rozpočtu unikalo kvůli bezplatnému poskytování volných VIP vstupenek magistrátním politikům a zastupitelům na vstupném ročně více než milion korun. Upozornil na to zastupitel Jan Kacer (TOP 09).

Vedení městských příspěvkových organizací takzvané VIP vstupenky komunálním politikům na kulturní, společenské, vzdělávací nebo sportovní akce bezplatně nabízelo. "Neuvěřitelné množství vstupenek bylo určeno pro všechny městské zastupitele, starosty městských částí, zaměstnance vrcholných orgánů státní správy, významné brněnské osobnosti, členy představenstev, dozorčích rad nebo zaměstnance městských společností s majoritním podílem brněnské radnice," prohlásil v srpnu Kacer. Většina lidí, kterým vstupenky instituce nabídnou, je podle něj také přijímala. Divadla tak přicházela o velké peníze.

"Vezmeme-li v úvahu například divadelní premiéry, kdy na každou z nich bývá tímto způsobem uplatněno minimálně sto vstupenek pro dvě osoby zdarma, přicházela jedna příspěvková organizace o příjem téměř 100 tisíc korun na jedno představení. Při průměrném počtu deseti premiér za divadelní sezonu se již rozhodně nejedná o zanedbatelné peníze," řekl Kacer. Zpoplatněním VIP vstupenek může podle něj vedení města snížit provozní výdaje či dotace daným subjektům, a tak ulevit městskému rozpočtu.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...