Brňané vysadili pod Babím lomem 142 jedliček

Brno, 21. dubna 2023 - Brňané, kteří si před Vánoci zakoupili vánoční jedličky v květináči, je 15. dubna vysadili v lesní školce pod Babím lomem. Navzdory deštivému počasí dorazilo více než 200 lidí, vybavení i prostory pro výsadbu poskytly Lesy města Brna. Prodej a následné sázení vánočních jedliček v květináči má v Brně pětadvacetiletou tradici, organizačně je zašťituje Rezekvítek a hlavním prodejním místem jsou dobročinné obchody Nadace Veronica.

vysadba jedlicek brno nadace veronica

„Lidé se nenechali odradit silným deštěm a nepříznivou předpovědí a vysadili dnes celkem sto čtyřicet dva stromků zpět do lesa,“ popsala ředitelka Rezekvítku Tereza Žižková. Místo pro sázení, potřebné vybavení i odborný dohled zajistili pracovníci Lesů města Brna.

Zájem o jedličky v květináči je v Brně stabilně vysoký. „Před Vánoci koupili lidé v dobročinných obchodech Veronica skoro sedm set jedliček,” uvedla Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica. Kromě dobročinných obchodů Nadace Veronica stromky nabízely i další neziskové organizace v Brně, celkově se jich prodalo okolo tisíce kusů.

Kdo se nemohl výsadby účastnit, měl možnost stromek předem odevzdat v dobročinném obchodě Nadace Veronica. Vysazení těchto darovaných jedliček dnes zajistili dobrovolníci nadace. „Poprvé jsem sázel v roce 2019 a hned mě to chytlo. Tentokrát jsem před Vánoci nestihl jedličku koupit, tak jsem se nabídl alespoň jako dobrovolník a vysadil dnes šest stromků,“ vysvětlil jeden z dobrovolníků, Michael Kalábek. „Zašel jsem se také podívat o kus vedle na jedličky z minulých let. Daří se jim a krásně rostou,“ doplnil.

Vánoční jedličky v květináči nabízejí brněnské ekologické organizace již od roku 1998. Cílem je omezit plýtvání řezanými stromky a zároveň vracet zpět do brněnských lesů původní druh - jedli bělokorou. Na jaře se mohou všichni majitelé stromků zúčastnit společného sázení. Za dobu trvání projektu se tak v okolí Brna vysadilo již přes 2000 jedlí.

Zdroj a foto: Nadace Veronica

 


Související články: