Na tvorbě mapy všech moravských alejí se podílí i studenti MENDELU

Brno/Ostrava, 6. října 2016 – Máte rádi procházky ve stínu alejí a chcete si naplánovat trasu přes ty nejzajímavější? Už brzy by to pro vás alespoň na Moravě neměl být problém. Tým geografů Ostravské univerzity a spolek Arnika totiž v loňském roce spustili novou mapu (a databázi téměř tisícovky moravských a slezských alejí a stromořadí. Metodiku k mapování alejí z pera ostravských vědců letos dále využívají odborníci a studenti Mendelovy univerzity v Brně.

V průběhu příštího roku budou výsledky jejich terénní práce vloženy do databáze, která tak pokryje všechny 4 kraje Moravy a Slezska. Nástroj má ale i významnější využití než plánování procházek: může velmi dobře posloužit místním správám, odborníkům i občanům ve sledování stavu alejí a v péči o ně.

„V posledních letech jsme si jednoznačně ověřili potřebu takovéto rozsáhlé a podrobné databáze. Slouží nejen odborníkům z vědeckých institucí a správních orgánů, ale i představitelům místních samospráv a občanům. Experti na tvorbu krajiny a historické aleje z VÚKOZ umístili výstupy svého výzkumu s názvem „Významné aleje a stromořadí v krajině Čech“ spolu s námi v databázi INSPIRE (1).  Také to svědčí o významu nástroje umožňujícího zjistit základní informace o historii i současném stavu typického krajinného prvku, kterým aleje bezesporu jsou,“ říká Marcela Klemensová.  

„Mapování alejí v celém okrese Brno-venkov provedli velmi odpovědně studenti Agronomické fakulty Mendlovy univerzity v Brně v průběhu letního semestru 2016 v rámci studia předmětu Obnova venkova. Jako jediný je tento okres prozatím zmapován celý, mapovací práce však pokračují v rámci ostatních okresů Jihomoravského kraje,“ dodává Hana Vavrouchová z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)