Hrady.cz

Chlupatá výstava na hvězdárně představí mikrosvět plísní

plisen chlupata vystava hvezdarna brnoBrno, 4. dubna 2016 - Ve vstupní hale Hvězdárny a planetária Brno bude od 5. dubna ke zhlédnutí vskutku netradiční Chlupatá výstava. Výstava, jež představí některá tajemství neviditelných světů, výstava, jež se bude měnit ze dne na den. Na výstavě budou k vidění velkoformátové fotografie plísní (mikroskopických hub). Ty sice v ledničce nebo starém chlebu nepůsobí nijak vábně, při výrazně detailnějším pohledu se ale promění v dekorativní objekty překypující roztodivnými tvary a pestrými odstíny všech barev.

Snímky na výstavě byly pořízeny pomocí speciálních metod světelné i elektronové mikroskopie a makrofotografie. Autory fotografií jsou Petr Jan Juračka a Alena Kubátová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Chlupatá výstava bude doplněna o unikátní živý projekt – několik brněnských osobností obtisklo své dlaně do speciálního živného média, na kterém v průběhu dubna porostou kolonie bakterií a plísní z jejich vlastních rukou. Jak veliké rozdíly jsou mezi nimi a kolik mikroorganismů se nachází na jejich kůži? Svůj příspěvek z vlastní mikrobiální zahrádky dodal například Petr Vokřál – primátor statutárního města Brna, Marie Kučerová – ředitelka Filharmonie Brno,Miloš Havránek – generální ředitel Dopravního podniku města Brna, Libuše Nivnická – ředitelka Knihovny J. Mahena v Brně nebo Bohumil Šimek – ředitel Městské policie Brno.

Ruce však nejsou jediným místem, kde s jistotou nalezneme různorodé mikroorganismy. Ba naopak! Ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek pro Chlupatou výstavu obtiskl povrch svého těla hned z několika míst (s přispěním absolventů Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně). Kde asi sídlí ty nejzajímavější mikroorganismy, jejichž kolonie můžete vidět? Na rukou, na nohou, anebo…? Výstava bude zdarma přístupná před pořady v digitálním planetáriu po celý duben.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Červenec 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
161718192022
23242526272829
3031     
Nejbližší akce
21.07. Večer s kytarou pod širým nebem..
02.08. Zahradní slavnost u cimbálu..
15.08. Obrana města Brna za třicetileté v..
07.09. Výstava kaktusů a sukulentů..
05.10. Noc vědců v botanické zahradě..
07.10. Dobrá karma, bleší trhy, 6. brněns..
18.10. Výstava citrusů a jiných užitkovýc..
09.11. Výstava exotického ptactva, morčat..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)
Grand Prix Austerlitz 2018