Sedmdesátá sezóna brněnské hvězdárny začíná návštěvnickým rekordem

Brno, 5. října 2023 - V úterý 3. října 2023 navštívil Hvězdárnu a planetárium Brno 223 771. návštěvník. Překonal se tak divácký rekord z roku 2022, kdy za celých 12 měsíců dorazilo 223 770 kosmoplavců. Jinak řečeno, letošní rok je v „brněnském vesmírném přístavu“ obzvlášť rušný a neméně rušná bude i sedmdesátá sezóna, do které právě vstupuje.

planety vesmir

„Za výjimečnou návštěvnost mohou naše klíčové akce – Festival planet a Festival vědy a techniky. Letos se však projevil také fenomén představení Pink Floyd, na které dorazilo již 27 tisíc diváků, a neméně přívalový den s ČT:D. Jakkoli nás tento mimořádný zájem těší, hledíme spíše do budoucnosti. Naše aktivity nejsou o kvantitě, ale především o kvalitě. V říjnu uvedeme dvě premiéry – Až na konec vesmíru a Hledání oříškové planety. První je pro mládež a dospělé, druhý spíše pro děti. Intenzivně také chystáme novou expozici v sále exploratoria. Sedmdesátou sezónu pak symbolicky zahajujeme s novými znělkami, které doprovodí naše výtvory na sociálních sítích,“ uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky.

„Skvělé pořady pro děti i dospělé, atraktivní akce pro širokou veřejnost, stále nové nápady, ale také neutuchající elán pana ředitele a entuziasmus všech jeho spolupracovnic a spolupracovníků. To vše stojí za rostoucí návštěvností brněnské hvězdárny. Za město Brno jako zřizovatele všem děkuji a přeji jim, ať příští rok oslaví rekord v počtu kosmoplavců ještě o něco dřív,“ dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Mezi klíčové akce sezóny 2023/2024 patří Svátek světla, který se po covidové odmlce odehraje 21. prosince, Brno Space Days počátkem března a Dny elektronové mikroskopie (18. až 24. března 2024). V červnu se uskuteční mezinárodní Fulldome festival Brno, tedy přehlídka nejnovějších filmů pro digitální planetária. Festival planet, signaturní akce Hvězdárny a planetária Brno, samozřejmě s novým modelem, proběhne 8. až 14. července, resp. 5. až 11. srpna 20244. A čím dál oblíbenější Festival vědy a techniky je naplánován na první zářijový víkend. Kromě toho se diváci v digitáriu dočkají řady premiér. Vzniká také nová expozice v sále exploratoria – svět kolem nás je mnohem bohatší a tajemnější, než jak jej vnímáme, jejím jádrem proto budou informace o kosmickém prostoru, temné hmotě i energii, kosmickém záření či gravitačních vlnách.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...