Na soutěži Concours Mondial de Bruxelles se letos zadařilo také našim sektům

Brno, 15. července 2022 – Třetí část nejprestižnější mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles, která tentokrát patřila šumivým vínům, byla úspěšná i pro ta z České republiky. V portugalském městě Anadia, v Muzeu vín Bairrada, získala v konkurenci 960 šumivých vín z 23 zemí světa krásných 10 medailí. Účast na soutěžích finančně podporuje Vinařský fond a organizačně zajišťuje Národní vinařské centrum.

sekty sampanske

Moravským a českým šumivým vínům odborná porota udělila 1 velkou zlatou, 4 zlaté a 5 stříbrných medailí. Nejúspěšnějším se stalo vinařství Bohemia Sekt, které za vína ze své známé řady Prestige obdrželo velkou zlatou, zlatou a tři stříbrné medaile a za Louis Girardot navíc přidalo druhou zlatou medaili. Dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili si připsalo vinařství VINO CIBULKA – Portz Insel a jednu stříbrnou má také Vinařství Bronislav Vajbar.

“Šumivá vína z České republiky zaujala mezinárodní degustátory již při nesoutěžní ochutnávce vzorků šumivých vín z celého světa v rámci doprovodného programu. Medailový zisk byl pak vnímán velmi pozitivně a dokonce byl komunikován jako ohromující výkon České republiky v hlavní tiskové zprávě soutěže,” sdělil vinař Kamil Prokeš, který se účastnil hodnocení a dodal: “bylo mi ctí reprezentovat Českou republiku jako jeden z 65 degustátorů. Pro mne to byl nejenom úžasný zážitek, ale také velká profesní zkušenost.“

Concours Mondial de Bruxelles je letos rozdělena do 4 částí (tzv. sessions). Ve třetí části věnované šumivým vínům hodnotilo tato vína 65 odborníků z 26 zemí světa. První březnová část soutěže patřila růžovým vínům. Šampionem kategorie polosuchých vín a velkou zlatou medaili zde získal πnot noir 3,14 Rulandské modré Rosé, pozdní sběr 2017 z vinařství Znovín Znojmo. Druhá nejobsazenější část určená pro tichá červená a bílá vína se konala v květnu a vynesla moravským bílým vínům nejvíce ocenění ze všech vinařských regionů. Letošní, již 29. ročník soutěže, završí v září část věnovaná sladkým a fortifikovaným vínům.

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se např. v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko), Aiglé (Švýcarsko) a dalších. V roce 2020 soutěž poprvé hostilo moravské Brno. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku v roce 1994. Jubilejní 30. ročník soutěže se bude konat od 12. do 14. května 2023 ve městě Poreč v regionu Istrie v Chorvatsku.

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...