Moravská vína bodovala na soutěži v Kapském městě

Brno, 25. října 2021 - Mimořádný úspěch přinesla moravským vinařům účast na 25. ročníku největší a nejstarší soutěže vín v Africe – Michelangelo International Wine & Spirits Awards 2021, která se letos opět konala ve slavném vinařském regionu Stellenbosch nedaleko od Kapského Města. V konkurenci více než 1 800 vín z celého světa porotci ocenili moravské vinaře 2 tituly šampiona, 2 platinovými, 16 velkými zlatými, 12 zlatými a 18 stříbrnými medailemi.

vina z moravy kapske mesto

Titul mezinárodního šampiona v kategorii bílých vín získal Tramín červený 2020 pozdní sběr z velkobílovického vinařství Petra Skoupila. Vinařství se může pochlubit i dvěma platinovými medailemi za Sauvignon 2020 pozdní sběr a Rulandské šedé 2019 pozdní sběr a dalšími 2 zlatými medailemi. Mezinárodním šampionem v kategorii červených se v červenými víny proslaveném regionu Stellenbosch stalo Vinařství Šabata ze Zaječí za Rulandské modré Barrique 2018 výběr z hroznů. K tomu vinařství přidalo ještě 3 velké zlaté a 2 zlaté medaile.

„Evropská vína hodnotila porota složená z jihoafrických hodnotitelů se znalostí zahraničních odrůd a stylů, které předsedala Elsie Pells, Cape Wine Master. Elsie se ve vinařských oblastech Evropy pohybuje již téměř dvě desetiletí. Několikrát hodnotila i na soutěži Vinař roku v Praze,“ okomentoval průběh hodnocení Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER, který účast moravských vín na soutěži organizoval a dodal: „v průměru bylo letos oceněno medailemi a trofejemi méně než třetina soutěžících vín. O to větší hodnotu tak má fakt, že z 66 přihlášených moravských vín jich bylo oceněno tolik. Spolu se slovenskými víny získala vlastně všechny trofeje určené pro zahraniční vína!“

Zadařilo se také vinařství Znovín Znojmo a zejména jejich vínům odrůdy Tramín červený. Tramín červený „A“ 2020 výběr z hroznů získal trofej za nejlepší víno z České republiky, další tři vína této odrůdy pak získala velkou zlatou medaili.

„Navzdory omezením 3. úrovně kvůli Covidu 19, které pokračují již druhým rokem, jsme dokázali sestavit vysoce profesionální porotu, která během čtyř dnů ohodnotila 1812 vín z téměř dvaceti zemí,“ komentuje letošní ročník zakladatelka soutěže Lorraine Immelmann a dodává: „do země nyní nelze cestovat. I když tedy hodnotili jen Jihoafričané a degustační panely byly maximálně zredukované, všech 22 porotců, mezi nimi 14 Cape Wine Masters, odvedlo vynikající práci. Michelangelo zůstává i během covidu nejuznávanější a největší soutěží v Jihoafrické republice."

Účast českých i slovenských vín na letošním ročníku soutěže zaštiťovala opět redakce časopisu SOMMELIER, za finančního přispění Vinařského fondu. Michelangelo Wine Awards byla založena v roce 1997 jako jediná mezinárodní vinařská soutěž v jižní Africe. Soutěž každoročně obdrží okolo 2 000 vzorků vín, které jsou hodnoceny 100 bodovým systémem OIV.

Foto: vinazmoravyvinazcech.cz


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...