Sv. Martin přiveze nejvíce Svatomartinského v historii

Valtice, 5. listopadu 2012 – Milovníci mladého vína mohou mít důvod k radosti. Vinaři pro ně letos připravili rekordní objem Svatomartinského, celkem 2 193 000 lahví. Informovalo o tom Národní vinařské centrum, jehož odborná komise udělila značku Svatomartinské 380 vínům od 122 vinařů a vinařských firem.

svatomartinske_turek

Tradičně nejvíce dodají vinaři odrůdy Müller Thurgau se 106 víny. Z bílých vín pak nabídku Svatomartinských doplní 39 Muškátů moravských a 22 vín odrůdy Veltlínské červené rané.

Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům se 74 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých budeme vybírat z 35. Modrý Portugal naopak dominuje mezi červenými se 70 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 21 víny. Cuvée, neboli směs více odrůd, bude zastoupena 13 víny.

>>> DOPORUČUJEME: Přehled desítek akcí, kde ochutnat letošní Svatomartinské víno

O udělení značky Svatomartinské se letos ucházelo 431 vín. Hodnocením neprošlo jen 51 vzorků, tedy necelých 12 % přihlášených vzorků. „Za nízkým počtem vyřazených vzorků stojí příznivé léto, díky kterému měli vinaři cca dva týdny času navíc na výrobu, rostoucí zkušenosti vinařů a také jejich zodpovědnější přístup, kdy už přihlašují k hodnocení vesměs jen velmi dobrá vína," shrnuje hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz, který hodnocení zajišťoval

svatomartinske_pruh2

 

 

 

 

 

 

 

U příležitosti otevření prvních lahví Svatomartinského pořádá v Brně Vinařský fond tradiční Svatomartinský košt.   Na náměstí Svobody budou mít lidé 11. listopadu od 11 hodin příležitost ochutnat 100 vín za doprovodu hudby        a dalšího programu na pódiu. Vybraná vína si zde budou moci od vinařů také nakoupit. Na Svatomartinský košt navíc navážou Svatomartinské hody, během nichž si budou lidé moci za zvýhodněnou cenu vychutnávat ve vybraných restauracích v Brně speciality připravené ke Svatomartinským vínům.

Detailní statistiky Svatomartinských vín 2012:

Název vína             Celkem

Müller Thurgau                106

Muškát moravský              39

Veltlínské červené rané    22

Svatovavřinecké růžové    74

Modrý Portugal růžové      21

Svatovavřinecké                35

Modrý Portugal                  70

Cuvée                                 13

Kategorie                Celkem

Svatomartinské bílé         170

Svatomartinské růžové     99

Svatomartinské červené  111

Jakostní zařazení    Celkem

české zemské víno          10

jakostní víno odrůdové     3

kabinetní víno                     3

moravské zemské víno    360

pozdní sběr                        4

Oblast Celkem

Čechy     10

Morava   370

Více informací o svatomartinských vínech a akcích najdete na stránkách www.svatomartinskevino.cz.

(red), ilustrační foto: Kryštof Turek, Národní vinařské centrum


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...