Svatomartinská vína jsou vybrána! Na trh může přijít rekordní počet lahví

Brno, 8. listopadu 2021 – Odborné komise po dvou kolech hodnocení definitivně rozhodly, kolik a jakých vín se letos může prodávat pod známkou Svatomartinské. Celkem se tak můžeme těšit na 328 vín od 80 vinařů a vinařských firem. Očekává se, že se na trhu dostane cca 2,2 milionu lahví Svatomartinských vín ročníku 2021.

Svatomartinské Brno

Pokud by však vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením, pod známkou Svatomartinské, dostalo by se na trh rekordních cca 2,8 mil. Zda bude ročník 2021 skutečně rekordním, se ukáže na konci roku, kdy už bude velká většina Svatomartinských vín prodaná.

Stejně jako první kolo hodnocení, neslo se ve znamení vysoké kvality posuzovaných vín i kolo druhé. Letošním hodnocením úspěšně prošlo nejvyšší procento přihlášených vín v historii obnovené tradice Svatomartinských vín, což ukazuje na nadprůměrně kvalitní ročník.

Svatomartinské víno a husa 600x400

Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (155), následována růžovými a klarety (94) a červenými víny (79). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (84), Veltlínské červené rané (22), Muškát moravský (49), u růžových o Modrý Portugal (5), Svatovavřinecké (46), a Zweigeltrebe (43), u červených o Svatovavřinecké (26), Modrý Portugal (53).

„Dnes již mohu definitivně prohlásit, že po loňském ročníku ovlivněném koronavirem jsou Svatomartinská vína zpět v plné síle. Zájem vinařů a spotřebitelů je nesmírně povzbuzující. Ukazuje totiž, že ani hranice posledních let ve výši cca 2 milionů lahví Svatomartinských vín nemusí být maximem,“ sdělil Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, a dodal: „a aby těch nej nebylo málo, tak z celkem 355 hodnocených vín uspělo 328, tedy jen necelých 8 % z nich nedokázalo naplnit přísné kvalitativní podmínky pro udělení známky. To je historicky největší úspěšnost lákající na jedna z nejlepších Svatomartinských vín od roku 2005, kdy obnovenou tradici podporuje a možnost známku používat uděluje Vinařský fond.“

Svatomartinské víno 2021 600x400

Svatomartinská vína 2021

Bílá vína budou vynikat výraznou aromatikou a svěžestí. Müller Thurgau bude charakteristický převážně po tropickém ovoci jako kiwi, grepfruitu, dále po bělomasé broskvi a angreštu. Veltlínské červené rané pak po medu, banánu a zahradním ovoci. Muškát moravský bude mít vůni a chuť po tropickém ovoci jako mandarinky, pomeranče a po kandovaném ovoci.

U růžových vín bude charakter podobný jako u bílých vín, tedy výrazná ovocnost a svěžest. Vůně a chutě budou připomínat zralé třešně a višně, maliny, jahody a granátové jablko.

Červená vína budou velmi hravá se svěží kyselinkou a ve vůni a chuti budou připomínat luční květy, višně, třešně, černý rybíz a švestková povidla

„Svatomartinská vína jsou vína mladá, a jako taková jsou lehká, svěží a aromatická. Tyto své vlastnosti si uchovávají několik měsíců, a tak si je lze vychutnávat nejen v listopadu. V perfektní kondici budou i na Vánoce, ale ani o Velikonocích příštího roku nemusíme mít obavy, že by svůj mladiství projev ztrácela,“ přiblížil Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který hodnocení Svatomartinských vín ve valtickém Centru Excelence organizoval.

Svatomartinské růžové v ruce 600x400

Svatomartinské akce

Spolu s otevřením prvních lahví Svatomartinských vín ročníku 2021 na svátek svatého Martina, zároveň odstartuje celá řada různých svatomartinských akcí a slavností po celé republice, které potrvají minimálně do konce listopadu. Těm pak dominuje největší ochutnávka Svatomartinských vín u nás, Svatomartinský košt v Brně, který 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody tradičně organizuje Vinařský fond.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již posedmnácté ve spolupráci s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Svatomartinská vína jsou tak označena na etiketě známým symbolem sv. Martina na koni.

Kategorie

Celkem

Svatomartinské bílé

155

Svatomartinské rosé a klarety

94

Svatomartinské červené

79

 

Odrůda

Celkem

Müller Thurgau

84

Muškát moravský

49

Veltlínské červené rané

22

Svatovavřinecké (rosé, klaret)

46

Modrý Portugal (rosé, klaret)

5

Zweigeltrebe (rosé a klaret)

43

Svatovavřinecké (červené)

26

Modrý Portugal (červené)

53

Celkem

328

 

Jakostní zařazení

Celkem

Moravské zemské víno

307

Jakostní víno odrůdové

13

Pozdní sběr

3

Kabinetní víno

3

České zemské víno

2

 

Vinařská podoblast

Celkem

Velkopavlovická

139

Slovácká

81

Mikulovská

38

Znojemská

10

Morava – bez podoblasti

58

Mělnická

2


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...