Začíná hodnocení letošních Svatomartinských vín

Valtice, 25. října – První kolo hodnocení Svatomartinských vín ročníku 2012 dnes začíná v odborném pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích. Profesionální degustátoři zde posoudí prvních 279 vzorků 80 vinařských firem, aby spotřebitelé na pultech obchodů, vinoték, v restauracích a u vinařů našli pod značkou Svatomartinské vždy mladá vína daných odrůd s očekávanými charakteristickými vlastnostmi.

vino_hrozny1

„Už po čtvrtečním prvním kole hodnocení si budeme moci udělat první obrázek, jaká budou letošní Svatomartinská vína. Slunce měly letos hrozny dostatek, zrání i sklizeň probíhaly optimálně, takže by letošní Svatomartinská měla být příjemně aromatická, svěží a s ideálním vyvážením cukrů a kyselinek," očekává Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a organizátor hodnocení Svatomartinských vín.

Mezi přihlášenými vzorky zatím dominuje odrůda Müller Thurgau před Muškátem moravským a Veltlínským červeným raným. U růžových vín a klaretů zatím vinaři přihlásili nejvíce Svatovavřineckého před Modrým Portugalem u červených je tomu obráceně, tedy více Modrých Portugalů než Svatovavřineckých. Svou oblibu si postupně ale získávají také cuvée, tedy směsi více odrůd.

"Vína se letos kvůli tuhým zimním a náhlým květnovým mrazům urodilo až o třetinu méně, než je dlouhodobý průměr. Vinaři mají přesto ambici dodat na trh opět více svatomartinského než loni a jejich celkový počet by mohl podle předběžných odhadů přesáhnout 2 200 000 lahví."

Slunečné léto vinařům přálo

Slunečné léto a časnější vinobraní dopřálo letos vinařům ve srovnání s loňským rokem cca o dva týdny více času, a lze tedy očekávat, že všichni stihnou připravit svá vína dostatečně včas. Druhé a poslední kolo hodnocení proběhne 1. listopadu, což je nejzazší termín, dokdy musí vinaři vína připravit. V druhém kole se bude hodnotit další cca 160 vzorků od 60 firem.

Bílé a růžové víno od sklizně po úplné prokvašení potřebuje minimálně čtyři týdny, červené kvůli odlišnému způsobu výroby dokonce týdnů šest. Svatomartinská vína se tak pijí často i jen několik málo dní po jejich výrobě, a proto v nich mohou být ještě zbytky oxidu uhličitého v podobě mírného perlení. To však rozhodně není na škodu a jen zdůrazňuje mladickou rozdováděnost vín nového ročníku. Svatomartinská vína jsou tak mladá, jak jen mohou být, a to je jedno z těch kouzel, která jim zajišťují stále rostoucí oblibu.

V prvním kole bude hodnoceno:

V kategorii 1 Svatomartinské - bílé: 121

Müller Thurgau: 73

Muškát moravský: 30

Veltlínské červené rané / Malvasier: 16

Cuvée: 2

V kategorii 2 Svatomartinské - růžové a claret: 76

Svatovavřinecké / Saint Laurent: 56

Modrý Portugal / Blauer Portugieser: 16

Cuvée: 4

V kategorii 3 Svatomartinské - červené: 82

Modrý Portugal / Blauer Portugieser: 55

Svatovavřinecké / Saint Laurent: 24

Cuvée: 3

Značka „Svatomartinské" byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již poosmé organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské" mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna požadovaná kritéria.

(red), ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...