Hudební festival Špilberk láká na klasiku i spojení rocku a symfonie

Brno, 11. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Prvním ze tří programových večerů začíná v sobotu v Brně na nádvoří hradu hudební festival Špilberk. První dva koncerty budou patřit brněnské filharmonii a symfonické hudbě, třetí pak potěší milovníky rockové hudby.

housle

Program zahajovacího koncertu, který startuje ve 20.00, složili organizátoři ze skladeb dvou velikánů české romantické hudby – Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Druhý festivalový večer pak přinese jména a hudbu světových klasiků – George Gershwina a Petra Iljiče Čajkovského. Třetí večer spadá do žánrově odlišné části festivalu a přinese zajímavé spojení rocku a symfonické hudby. Lidé uslyší koncert, který je pokračováním úspěšné série Skladeb rockových legend Metropolitního symfonického orchestru v čele s dirigentem Ariellem Sharonem. Pěveckých partů se ujme Jiří Zonyga.

"Tento výběr má velkou šanci, že zaujme jak pravidelné návštěvníky filharmonických koncertů, tak ty, kteří symfonickou hudbu nevyhledávají zase tak často," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD). Festival má podle něj v kulturním programu letního Brna pevné místo. "Chce být svátkem a oslavou hudby, která je odpradávna prostředníkem mezi lidmi. A těm, kteří chtějí naslouchat, přináší nevšední a inspirující zážitky a hodnoty," dodal.

Mezinárodní hudební festival Špilberk založila Filharmonie Brno v roce 2000 jako jediný výlučně symfonický mezi letními festivaly v českých zemích a dominantní z dnes už četných akcí brněnské letní sezony. Večery ušlechtilé hudby v historickém hradním prostředí pod hvězdnou oblohou vrcholícího léta nabízejí zcela ojedinělé zážitky nejen letním návštěvníkům moravské metropole, ale také – jak se ukázalo – také stálému filharmonickému publiku, vysvětlují organizátoři.

Jiří Nováček

Související články: