Ke gangu brněnských policistů kriminalisty přivedlo vyšetřování vražd bílých koní

Praha, 5. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Vyšetřování vražd bílých koní na Vysočině v roce 2009 přivedlo kriminalisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na stopu gangu brněnských současných a bývalých policistů, které tento týden pozatýkala inspekce. V pátek to na tiskové konferenci uvedl šéf útvaru Robert Šlachta.

 

pouta1

Dosud bylo podle dozorového státního zástupce z Olomouce Petra Šeredy obviněno šest lidí z organizované skupiny - jeden současný policista, tří bývalí příslušníci policie a dvě civilní osoby. Podezřelí jsou ze zneužití pravomoci úřední osoby, vydírání, přijímání úplatků a účasti na organizované zločinecké skupině. Všichni jsou stíhání vazebně. Jsou jimi bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminálky v Brně Miloš Almásy, pracovník finančního úřadu Zdeněk Olah, Slovák Eduard Polák, bývalý funkcionář Inspekce Ministerstva vnitra ČR a současný policista Rudolf Setvák a bývalí policisté Petr Křipský a Eduard Slanina. Hlavou gangu měl být Almásyho kolega Milan Tofl, který byl loni v Brně zastřelen dávkou ze samopalu.

ÚOOZ se na stopu brněnské mafie dostal při vyšetřování případu kauzy bývalého lídra buňky ODS ve Ždírci nad Sázavou na Vysočině Libora Musila před dvěma lety. Toho nakonec soud potrestal za přípravu vraždy dvou obchodních partnerů na 12 let. Musil si tehdy měl najmout jako vykonavatele vražd právě Eduarda Poláka. Toho obhajoval tehdy již advokátní koncipient Miloš Almásy a právě z jeho nestandardního chování pojali detektivové ÚOOZ podezření, že případ je pravděpodobně rozsáhlejší. Sledování Almásyho nakonec zavedlo detektivy do Brna.

Podle Šlachty skupina kontaktovala jihomoravské podnikatele, které buď vydírala, nebo jim za peníze nabízela informace z policejních spisů či zastavení jejich trestního stíhání. Na dopadení gangu pracovali kriminalisté dva roky a podle Šlachty jejich práce nekončí, ale naopak začíná. "Ta hlavní práce teprve přichází, dosud jsme museli postupovat v co největším utajení," poznamenal Šlachta.

"Členové této organizované skupiny, muži ve věku od pětatřiceti do osmapadesáti let, jsou podezřelí ze založení zločinecké skupiny, jejímž účelem bylo dosahování zisků v rozsahu od několika desítek tisíc až po částku deseti milionů korun. Finanční prostředky měli obvinění získávat vydíráním podnikatelů, kteří byli v minulosti zejména pro hospodářskou trestnou činnost prověřováni policií," dodal Šlachta.

Kriminalisté zatím vyšetřují činnost gangu od roku 1998 do loňska, zatím zadokumentovali 17 případů, počet poškozených dosahuje dvou desítek. Ve skupině fungovaly tři roviny. Civilní osoby přímo fyzicky zastrašovaly podnikatele a dělaly "špinavou práci". Policisté vydírali podnikatele hrozbami vyšetřováním či od nich inkasovali peníze za pozměňování informací ve spisech. A aby se na činnost gangu nepřišlo, stopy zahlazoval člen tehdejší Inspekce Ministerstva vnitra ČR.

Jak na tiskové konferenci podotkl policejní prezident Petr Lessy, jde o selhání jednotlivců. "Nemám v tuto chvíli žádné informace o tom, že by selhal kontrolní systém," uvedl Lessy s tím, že po skončení vyšetřování sám nechá funkčnost kontrolních mechanismů prověřit.

Policie i státní zastupitelství současně vyzvaly každého, kdo se s činností brněnského gangu v minulosti setkal, aby poskytl své svědectví k objasnění jejich trestné činnosti. Gang podle Lessyho mohl fungovat tak dlouho proto, neboť "selhaly kontrolní mechanismy tehdejší inspekce" a navíc aktivně sloužící policista cíleně kryl trestnou činnost ostatních členů gangu.

"Za poslední roky se u inspekce výrazně stabilizovalo personální obsazení a změnil se výběr pracovníků. Vedení inspekce se zaměřilo na odhalování latentní a organizované trestné činnosti. I přes omezené zdroje neváháme nasadit maximum sil a prostředků soustředěně na jednotlivý případ. Jednotlivé případy řešíme šířeji, včetně účasti civilních osob," vysvětlil Dušan Brunclík, současný šéf policejní inspekce. „Jedná se o systematickou každodenní náročnou práci s podřízenými.“ dodal šéf inspekce Brunclík.

Michal Hrbek, Jan Martinec

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Josef 2011-08-07 08:05
Že jsou policajti propojeni se zločnci a "politiky", tak o tom si v Brně cvrlikali vrabci, víc jak 15 let. Ale ti, co to měli slyšet, jsou ještě pořád u koryt. Z "politiků" vypadla trojka Venclíků a Novotný s Kvapilem. Těžko si dnes bude někdo stěžovat, je to pořád nebezpečné.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...