Brněnský soud začal proces s mužem, který měl zavraždit přítelkyni

Brno, 22. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně otevřel ve čtvrtek případ devětačtyřicetiletého Dana Zatočila, který se zpovídá z vraždy o dva roky starší přítelkyně. Muž čelí také obžalobě ze znásilnění, výtržnictví a krádeže.

Pedofil-domaci-nasili

Vražda se stala letos 23. července v Brně-Bystrci. "Obžalovaný po předchozí rozepři zakryl ženě na posteli rukou ústa a tiskl ji tak dlouho, až se přestala bránit a udusila se. Úmyslně ji usmrtil," řekl státní zástupce Ivan Hrazdira.

Během července muž přítelkyni přes její odpor také znásilnil. "Se slovy-ty něco vydržíš a o nic nejde-ji natlačil na linku, stáhl kraťasy, pod kterými nic neměla, a vykonal na ní zezadu soulož," popsal státní zástupce.

Zatočil se zpovídá i z výtržnictví, protože dříve napadl zemřelou v hospodě. "Vylil na ni pivo a na zemi ji kopal. V dalším napadání mu zabránili přítomní," řekl Hrazdira.

Obžalovaný měl ženě ještě ukrást 5800 korun, které měla odložené na nájem.

Muž u soudu řekl, že se to nemělo stát. Úmrtí podle něj nebyla vražda. "Byla to nešťastná náhoda, nestalo se to úmyslně. Neměl jsem důvod, ale prostě se to stalo," vypověděl Zatočil. Z jeho dřívější výpovědi vyplynulo, že partnerce zakrýval ústa pravidelně při nočních hádkách, protože si sousedi stěžovali na křik.

Obžalovaný zároveň popřel znásilnění a přítelkyni označil za nymfomanku. "Chtěla sex furt," podotkl.

Napadení v hospodě uznal, krádež naopak ne. "Byla to vynikající ženská, ale nepracovala, protože byla na nemocenské. Domluvili jsme se, že bude platit nájem a já potáhnu z výplaty domácnost. V bytě ji ale navštěvovali bezdomovci, kteří u nás našli azyl. Pila s nimi krabicové víno. Kvůli tomu jsme se hádali, já nechtěl vydělávat na ně. Ona začala hodně pít a vyčítala mi, že jí zakazuju kamarády," popsal soužití muž.

U soudu vypovídala i dcera zavražděné. "Mamka se bála přiznat, že čelí domácímu násilí. Moc jsme se o tom nebavily, ale ve zprávách mi napsala, že ji zbil, ukradl jí peníze a udala ho kvůli znásilnění," řekla dívka, jejíž výpověď doprovázel pláč.

Dcera řekla, že druh matce vyhrožoval, že ji zabije, a měl jí i popisovat, jakým způsobem to udělá. Při konfrontaci u hlavního líčení však obžalovaný namítl, že svědkyně má vše pouze z vyprávění a nikdy u fyzického násilí nebyla. To dívka potvrdila. O násilí ale nepochybovala a uvedla příklad se zlomeným žebrem. "Mamka s tím nikam nešla," podotkla dívka s tím, že při potyčce se Zatočilem si však matka zranění obnovila. "Přijela pro ni záchranka a odvezla ji na pohotovost. O napadení musí být někde zápis," dodala.

Lenka Horáková

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...