Novinky brněnských vinoték – květen 2022

Brno, 1. května 2022 – V květnu do Brna míří vína ze všech moravských vinařských podoblastí. Nechybí ale ani bubliny z Francie či nádherný rýňák z Mosely. A už jste pili někdy sekt z odrůdy Sylvánské modré?

Vivat vinum 01 600x400

 

 

Riesling Ürziger Würzgarten trocken 2018 Auslese - Karl Erbes 59x271

Riesling Ürziger Würzgarten trocken 2018 Auslese

Karl Erbes
Německo, Mosel, Urzig, Ürziger Würzgarten
550 Kč (U3D)

Víno z jedné z nejstrmějších vinic ve střední Mosele. Veškeré práce se dělají pouze ručně. Čistá elegantní vůně, s tóny peckového ovoce, koření a citrónu. V chuti plné, minerální, pikantní a slané. Alkohol 13 %, kyseliny 7,0 g/l, zbytkový cukr 7,5 g/l.

Merlot edice Joža Uprka 2021 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 73x260

Merlot edice Joža Uprka 2021 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Uherský Ostroh, Plachty
185 Kč (LGB)

Víno je tmavě rubínové barvy s velmi příjemnou vůní sladké třešně, vanilky až čokoládovostí v závěru. Chuť je harmonická, ovocná s jemnou tříslovinkou a dlouhou dochutí. Je vhodné ke grilované zelenině, salátům z červené řepy s ovocem a v neposlední řadě k dezertům s tmavou čokoládou a višněmi. Červené suché víno se 0,6 g/l zbytkového cukru, 5,6 g/l kyselin a 13,0 % alkoholu.

Sylvánské modré brut natur - VINO CIBULKA 65x237

Sylvánské modré brut natur

VINO CIBULKA
Morava, Mikulovská podoblast
485 Kč (U3K)

Sekt vyrobený klasickou metodou z unikátní a méně vyskytované modré odrůdy Sylván modrý. Základní víno zrálo v barikových sudech. Jiskřivá krásná zlatavá barva doprovází příjemná a elegantní vůně zralých hrušek a rynglového kompotu s badyánem, skořicí a vanilkou. V chuti osvěžující mineralita.

Cabernet Sauvignon 2020 pozdní sběr - VINO CIBULKA 60x265

Cabernet Sauvignon 2020 pozdní sběr

VINO CIBULKA
Morava, Mikulovská podoblast, Lednice, Ve Starých
215 Kč (MBV, U3K)

Suché červené víno karmínové barvy s vůní třešní a višní. V chuti čokoláda, vanilka, dochuť je střední, jemně svíravá a stále osvěžující. Víno je velmi vhodné ke všem těstovinám s masem, tatarákům, telecímu, vepřovému a mladému hovězímu masu a taktéž k rybám jako je mečoun a tuňák.

Pálava 2021 pozdní sběr - Vinařství LAHOFER 59x266

Pálava 2021 pozdní sběr

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast, Dyje, Babičák
245 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé sladké víno se 57,3 g/l zbytkového cukru, 7,0 g/l kyselin a 11,5 % alkoholu. Nazlátlou třpytivou barvu olivínu doplňuje intenzivní a podmanivý buket ovocně parfémovaných vůní. Vysoká vyzrálost hroznů dodává vínu na mohutnosti a spolu s vyšší kyselinkou umocňují jeho elegantní strukturu. Plnou a intenzivní chuť meruňkovo-broskvového džemu doprovází líbezné medově kořenité tóny.

 

Hibernal 2021 pozdní sběr - Vinařství WALDBERG 63x239

Hibernal 2021 pozdní sběr

Vinařství WALDBERG
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Šác
200 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Bílé polosuché víno se 15,0 g/l zbytkového cukru, 6,6 g/l kyselin a 12,0 % alkoholu. Víno zlatavě zelenkavé barvy, ve vůni převládají svěží tóny tropického ovoce. Exotické plody dominují také chuti, kterou doplňuje lehce kořenitý černorybízový závěr.

Ryzlink vlašský 2019 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 65x240

Ryzlink vlašský 2019 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Dolní Věstonice, U třech panen
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Polosuché bílé víno. Jemná minerální vůně s tóny bylin, lehce typické Pálavské aroma. Chuť středně plná, lehce medová, se stopou bylin a mírnou hořčinkou. Vyšší alkohol (14,5 %) napovídá také velký potenciál k dalšímu ležení.

Sauvignon Latitude 49 2020 kabinetní víno - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x266

Sauvignon Latitude 49 2020 kabinetní víno

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Popice, Sonberk
198 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Suché bílé víno s 12 % alkoholu. Vyzývavé aroma černého rybízu, angreštu a květu bezu je v chuti doplněno tóny žlutého jádrového a tropického ovoce s impozantní dochutí lučního medu. K toastům s tuňákem a zelenými olivami, k dietním úpravám sladkovodních i mořských ryb, dobře vyzní v kombinaci s kozími sýry, smetanovými krémy a pěnami s exotickým ovocem.

Caractére brut Blanquette de Limoux AOP - Capdepon 64x236

Caractére brut Blanquette de Limoux AOP

Capdepon
Francie, Languedoc-Roussillon, Limoux
299 Kč (U3D)

Tradiční metoda druhotné fermentace v láhvi (prize de mousse). Sekt je z odrůd Mauzac (90 %), Chardonnay (5 %) a Chenin Blanc (5 %). Bílá bohatá pěna a řetězec jemných a četných bublin. Aroma hlohu, akácie, květin, s náznakem minerality. Ve vůni citrón a růžový grapefruit s nádechem lískových oříšků v závěru. Ideální jako dezert i jako aperitiv, s normanským jablečným koláčem nebo citrusovým salátem. Alkohol 12,5 %.

Irsai Oliver frizzante 2021 jakostní perlivé víno - Vinařství Vajbar 64x238

Irsai Oliver frizzante 2021 jakostní perlivé víno

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast
179 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Velmi oblíbené "bubliny" z aromatické odrůdy. Barva je v tónu bílého zlata. Vůně je velmi bohatá, přináší tóny kvetoucích pomerančovníků, letního ovoce, jemného koření. V závěru meloun Galia a meruňky. Chuť je hladká, mazlivá, od počátku nasládlá. Najdeme v ní medový meloun, červený pomeranč a pomelo, v dlouhém závěru svěží tóny citrusové kůry a kumkvátu. Vyzkoušejte s cheese cake s papájou.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – květen 2022

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
LGB – La Gurmán Boutique
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
ROU – Vinotéka Roučí
U3D – u3deci
U3K – Vinotéka U Tří knížat
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...