Grand Prix Austerlitz letos již pošestnácté

Brno, 15. července 2019 – Šestnáctý ročník mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz je za dveřmi. Návštěvníky přivítá již 17. srpna v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. Akce je specifická v mnoha ohledech. Třeba i tím, že jméno šampiona se dozvíte až po ukončení veřejných ochutnávek.

Grand Prix Austerlitz

Každým rokem se soutěže účastní na 50 vinařů a představí se zde přes 200 vzorků vín. Hodnocení je dvoukolové, do druhého kola jsou puštěna vína, která dosáhnou 80 a více bodů. Základní kolo proběhne 2. srpna, finální pak 17. srpna v Brně, v den konání ochutnávky pro veřejnost. Jako jediná výstava v České republice výsledky neuveřejňuje na degustaci, ale až po ní. Má to velkou výhodu: návštěvníci nepořádají „hony na šampiony“, ale degustují podle svých chutí a preferencí.

Výstava symbolicky připomíná bitvu tří císařů u Slavkova (Austerlitz) z roku 1805 a také vína jsou pro soutěž vybírána pouze taková, která mají se slavnou bitvou něco společného. Setkáme se tedy s víny z Francie a jejich tehdejších spojenců, s víny spojeneckými (Rusko, Rakousko atd.), samozřejmě s našimi víny a také s víny se zemí, jejichž zástupci se účastní novodobých rekonstrukcí bitvy. Speciální kategorií pro tento rok jsou vína VOC.

Grand Prix Austerlitz 2019

Ochutnávku bude doprovázet i kulturní program, jako je cimbálová muzika, krojovaný soubor Věcně mladý Danaj, sabrage sektu, ukázky výcviku napoleonských vojsk a další zajímavosti. K dispozici budou pochutiny k vínu a malé občerstvení.

Výstava dostala záštitu Ministra zemědělství České republiky Ing. Miroslava Tomana, hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka a primátorky Statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. Je pořádána za podpory Vinařského fondu České republiky. Po odborné stránce je zaštítěná Asociací sommeliérů České republiky. Historickou část programu zajišťuje projekt AusterlitzPro. Celou akci pořádá Moravská banka vín. Více na www.bankavin.cz.

Grand Prix Austerlitz 2019

Ročník: 16. 
Záštita: ministr zemědělství ČR, hejtman Jihomoravského kraje, primátorka Statutárního města Brna, Asociace sommelierů ČR 
Místo konání: Brno, Nová radnice 
Termín: 17. 8. 2019 
Čas konání: 14–20 hodin 
Vstupné: 250 Kč (zahrnuje katalog, skleničku a 12 žetonů na degustační vzorky vína) 
Počet vzorků vín: cca 200 vín 

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...