Kam za vínem či zarážením hory o víkendu 18.–20. srpna?

Brno, 16. srpna 2017 – Letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci a meteorologové slibují poslední slunečné dny. Pokud patříte mezi milovníky vína, určitě si vyberete některou ze zajímavých vinařských akcí, které se konají o nadcházejícím víkendu.

vino hrozny vinohrad bile

18. srpen

 • Znojmo, centrum města. Noční romantické Znojmo si mohou zájemci naplno užít v pátek 18. srpna od 20:30 hodin. Připravená je romantická prohlídka města s degustací sladkých bílých a růžových vín. Populární noční ochutnávka s návštěvou Vlkovy věže a prohlídkou města nabízí nevšední zážitek nejen pro zamilované. Cena je 300 Kč na osobu a zahrnuje degustační sklenici na památku.
 • Valtice, Valtické Podzemí, Vinařská 47. Tradiční prázdninový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 18. srpna od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.

18.–19. srpen

 • Mikulov. Folklorní festival Sousedé je tradiční folklorní festival s účastí domácích i zahraničních souborů v nejkrásnějším vinařském městě na jižní Moravě, spojený s degustací vín místních vinařů a ukázkami vinařských zvyků. Již tradiční folklorní festival bude zahájen 18. srpna pořádajícím Národopisným spolkem Pálava z Mikulova, zpíváním před radnicí, ke kterému se následně přidají pozvané domácí i zahraniční folklorní soubory. Pokračovat bude divadelní ztvárnění starobylého vinařského zvyku - zarážení hory s následnou besedou u cimbálu. V sobotu dopoledne budou všechny zúčastněné soubory zvát krátkými ukázkami svého umění, v ulicích města Mikulova, na odpolední hlavní program na Mikulovském Náměstí. Celou dobu konání festivalu se bude svými víny prezentovat mikulovský vinařský spolek Moravín. Akce je bez vstupného přístupná všem.
 • Mikulov, historické náměstí. Zarážení hory a degustace vín pod širým nebem se uskuteční 18. a 19. srpna na historickém náměstní v Mikulově. Tato tradiční akce, hojně navštěvovaná milovníky vína a folkloru nabízí možnost degustace kvalitních moravských vín a bohatý folklorní program jednotlivých souborů. V pátek od 18 hodin proběhne v rámci nesoutěžní přehlídky vín vinařů z Mikulova a okolí, degustace vín. Ve dvacet hodin se mohou hosté zúčastnit tradičního zarážení hory. Na akci spolupracoval Národopisný soubor Pálava a připravena jsou i vystoupení cimbálové muziky. Sobotní program začne v 10 hodin degustací vín.

18.–22. srpen

 • Mikulčice, areál u myslivecké chaty. Tradiční krojované hody v Mikulčicích je pravidelná folklorní akce v Mikulčicích, při které se celá obec „obleče“ do slavnostního. Od 18. Do 22. Srpna zažijete tradiční, dochovanou atmosféru podlužáckých hodů se vším všudy. Během celého hodového programu je v areálu myslivny umístěn stan mikuleckých vinařů, kde můžete ochutnat výborná mikulecká vína.

19. srpen

 • Brno, Dietrichsteinský palác, Zelný trh 1. Již 14. ročník Mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz se uskuteční v sobotu 19. srpna v Dietrichsteinském paláci v Brně. Této tradiční akce, pořádané za podpory Vinařského fondu ČR, se každým rokem účastní kolem 50 vinařů a představí se zde více než 250 vzorků vín. Začátek výstavy je ve 14 hodin a předpokládaný konec kolem 19. hodiny. Hosté zde mohou ochutnat opravdu všechna vína. Celá akce je součástí projektu Austerlitz a vznikla v rámci oslav Napoleonových narozenin, proto součástí doprovodného programu jsou i Napolenští vojácí s ukázkami vojenského života.
 • Ratíškovice, sklepní ulička Slavín. Akce otevřených sklepů na Slavíně v Ratíškovicích nabídne v sobotu 19. srpna od 13 hodin degustace a ochutnávky místních vín. Vinné sklepy tvoří jedna přímá ulička v délce 800 metrů, ve které bude otevřeno minimálně 20 sklepů a z toho alespoň 5 profesionálních vinařství. Chybět nebude bohaté místní občerstvení a cimbálová muzika.
 • Polešovice, multifunkční zařízení v areálu školního hřiště. Slavnostní vyhlášení výsledků 10. ročníku vinařské soutěže TOP Víno Slovácka 2017 se uskuteční v sobotu 19. srpna v Polešovicích. Jedná se o regionální ocenění nejlepších vín Slovácka. Po vyhlášení bude následovat ochutnávka soutěžních vín s možností návštěvy otevřených sklepů. Celá akce probíhá jako součást Vinařských slavností v Polešovicích s bohatým kulturním programem.
 • Valtice, Valtické Podzemí. Tradiční prázdninový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v sobotu 19. srpna od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.
 • Vlkoš, sklepní ulička Búdy. Tradiční akce zarážání hory dle historických pramenů, v krojích se zpěvem a humornými texty, k ukončení prací ve vinicích se uskuteční v sobotu 19. srpna ve Vlkoši. Již po 11-té zarazíte horu, zvolíte hotaře, zazpíváte si, pokoštujete vína, něco dobrého pojíte a večer si zatančíte. Odpolední program začíná v 17 hodin a ve 20 hodin začne večerní zábava s Dolinečkou. Zajištěný je samozřejmě bufet, vinotéka, grilování a další. Akce se koná pod velkým stanem za každého počasí.
 • Strážnice, Hotařská búda. Tradiční vinařská slavnost zarážání hory proběhne v sobotu 19. srpna u Hotařské búdy ve Strážnici. Strážničtí hotaři přečtou horenské právo, následovat budou degustace vín a k tanci i poslechu bude hrát cimbálová muzika. Můžete se těšit na DH Svárovanka, vystoupení folklorních souborů s CM, traťový košt vín, občerstvení a obřad uzamčení vinohradů.

20. srpen

 • Popice, Vinařství Sonberk. Víkendový podvečerní koncert s povídáním a hosty na terase vinařství Sonberk v Popicích se západem slunce a s nejkrásnějším výhledem na Pálavu nabídne 2. ročník akce Sonberské (ne)vinné kulturní léto. Třetí srpnovou neděli v 19 hodin se na Sonberku představí dnes již legenda domácí hudební scény, Spirituál kvintet. Spirituál kvintet je nejdéle hrající česká folková kapela, která brzy oslaví 60 let od svého vzniku. V průběhu její existence se v ní vystřídalo vícero zvučných jmen, jako například bratři Nedvědové, Karel Zich nebo Irena Budweiserová i tvůrčích vlivů, od spirituálu přes jazz až po lidové písně. Základní vstupné je 350 Kč a vstupné s lahví Velkého Sonberku je 640 Kč.

Související články: