Kam za vínem na jižní Moravě o víkendu 5.-8. května?

Brno, 4. května 2017 - Přemýšlíte, kam vyrazit o druhém prodlouženém květnovém víkendu na jižní Moravě? Pokud patříte mezi milovníky vína, můžete zamířit na více než dvacítku koštů a akcí spojených s ochutnávkami vaší oblíbené odrůdy. Jejich seznam přinášíme níže.

5. května

 • Znojmo: V pondělí 1. května se koná Májová romantická prohlídka města Znojma s degustací vín nejen pro zamilované. V rámci prohlídky se budou degustovat převážně sladká a růžová vína na netradičních místech historické části města Znojma. K degustaci je připraveno 6 vzorků vín a po celý čas prohlídky se o hosty bude starat místní průvodce a zkušený someliér. Vstupné je 300 Kč na osobu a zahrnuje prohlídku, degustaci, neutralizační sousto a vodu. Každá žena obdrží na závěr malou pozornost! Start je 5 minut před 18 hodinou před vchodem nad radniční pasáží v Zelenářské ulici č.p. 16. Pořadatelé doporučují včasnou rezervaci míst.

6. května

 • Skalka, Vinné sklepy Skalák: Tradiční výstava vín v atraktivním prostředí Vinných sklepů Skalák se koná v sobotu 6. května od 14 hodin v obci Skalka. K ochutnání budou především vína od malovinařů slovácké vinařské podoblasti. Připraveno bude také rozmanité občerstvení a od 19 hodin zahraje pro dobrou náladu cimbálová muzika. Zájemci si mohou domluvit ubytování přímo v místě konání akce.
 • Olbramovice: Již 36. ročník výstavy vín se uskuteční v sobotu 6. května v Obecním domě v Olbramovicích. Akce začíná ve 13 hodin a v 15 hodin proběhne slavnostní předávání cen za šampiony výstavy a kolekce. Kromě lahodného vína je zajištěno také občerstvení a o dobrou náladu se postará cimbálová muzika Neoveská.
 • Strachotín: 4. ročník místní výstava vín se uskuteční v sobotu 6. května od 13 hodin v obecním sále ve Strachotíně. Ochutnávku doprovodí od 15 hodin cimbálová muzika. Vstupné je 200 Kč a zahrnuje skleničku, katalog a volnou degustaci vystavovaných vín.
 • Hustopeče: Tradiční májová výstava vín v Hustopečích se koná v sobotu 6. května od 10 hodin v hotelu Centro. Letošní již 54. ročník výstavy nabídne k ochutnání především vína z úrody roku 2016, která byla díky příznivému počasí velmi kvalitní. Výstavu tradičně pořádá Základní organizace ČZS Hustopeče.
 • Hnanice: Den otevřených sklepů proběhne v sobotu 6. května od 10 do 20 hodin ve sklepní uličce v Hnanicích. Degustace a ochutnávky proběhnou nejméně ve dvaceti sklepích. Každý návštěvník obdrží hned při svém vstupu skleničku a mapku zúčastněných vinařů. Nákupem skleničky uhradí návštěvník zároveň vstupné. Atmosféru slavnosti doladí vystoupení několika cimbálových muzik a podvečerní a večerní náladu zpříjemní Duo Blue Band. Pro den otevřených sklepů bude posílené autobusové spojení mezi obcí Hnanice a Znojmem.
 • Velké Pavlovice: Tradiční a oblíbená jarní vinařská akce Májové otevřené sklepy se koná v sobotu 6 května od 11 hodin ve vinných sklepech ve Velkých Pavlovicích. Velkopavlovičtí vinaři za spolku Víno z Velkých Pavlovic připravili na tento den řadu degustací a ochutnávek.
 • Přítluky, Vinný šenk Vinařství Přítluky: Májový košt vín s bohatým folklorním programem proběhne v sobotu 6. května ve Vinném šenku Vinařství Přítluky. Májový košt bude zahájen v 10 hodin.
 • Moravský Písek: Májový košt vína proběhne v sobotu 6. května od 10 do 18 hodin v sokolovně v Moravském Písku. Vína ročníku 2016 slibují vynikající kvalitu, což se jistě projeví i na vystavených vzorcích a spolu s doprovodným programem a celkovým zázemím slibuje tato akce vynikající gastronomický i společenský zážitek. V průběhu zahraje cimbálová muzika a zazpívá mužský sbor i místní krojovaná chasa. Zajištěny jsou myslivecké a rybí speciality, domácí sýry a různé chuťovky k vínu. Místní vinaři považují tento košt za významnou společenskou akci, což oceňují i návštěvníci, kteří se rádi vrací a jejich počet postupně narůstá.
 • Moravská Nová Ves: Ochutnávka rosé vín pod názvem Moravská v Růžovém se koná v sobotu 6. května ve sklepní uličce Výmol v Moravské Nové Vsi. Vína bude nabízet 5 vinných sklípků a o zábavu se postará cimbálová muzika. Kdo přijde nejlépe růžově vyladěn získá dárek.
 • Dolní Kounice: Svatogothardské vinařské slavnosti se konají v sobotu 6. května od 13 hodin na Masarykově náměstí v Dolních Kounicích. Ochutnávka nabídne více než 300 vzorků vín od více než 100 vinařů. V rámci slavností je připraven řemeslný jarmark, bohaté občerstvení a zábavný program pro děti. O zábavu se postará cimbálová muzika Aleše Smutného a pěvecký sbor Mužáci. Slavnosti moderuje Karel Hegner. Tradiční mše k poctě sv. Gotharda proběhne v pátek 5. května v poutním kostele sv. Antonína.
 • Mikulčice: Tour de vinohrad je oblíbená akce určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní uličky a turistům neznámé viniční tratě této oblasti. Tato oblíbená akce je v letošním roce obohacena o novinku v podobě ochutnávky specialit z vína a hroznů. Tour de vinohrad nabízí také návštěvu sklepních uliček muzea Starý kvartýr v Lužicích a vinohradnické muzeum v Mikulčicích za účasti certifikovaného průvodce. Na závěr je připravena ochutnávka špičkových vín v archivním sklepě. Akce začíná v uvedených termínech vždy v 18 hodin v Mikulčicích.
 • Valtice: Jarní ochutnávka vín s cimbálkou proběhne v sobotu 6. května od 20 hodin ve Valtickém Podzemí. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů. Ochutnávka nabídne vína Lednicko-valtického areálu a speciality Valtického Podzemí za doprovodu cimbálové muziky.
 • Mikulčice: Velkomoravské stezky 2017, akce pro vyznavače cyklistických vyjížděk a milovníky dobrého vína, se koná v sobotu 6. května v Mikulčicích. Velkomoravské stezky vedou malebnou krajinou lužních lesů, kde se cestou mohou zájemci osvěžit lahodnými moravskými víny. Stezka nabízí prohlídku významných míst spojených s místní historií. Neopakovatelnou podlužáckou atmosféru u výborného vína a domácích specialit, doplněnou o slovácké písničky v podání cimbálové muziky, mohou zájemci nasát v Rodinném vinařství Bartoníkovi.
 • Svatobořice-Mistřín: Místní výstava vín spojená s výstavou vín profesionálních vinařství proběhne v sobotu 6. května od 13 hodin v areálu Vinařství Josef Dufek v obci Svatobořice-Mistřín. Dobrou náladu během ochutnávky podpoří cimbálová muzika, a připraveno je také bohaté občerstvení.
 • Petrov u Hodonína: Obec Petrov a Český zahrádkářský svaz zvou všechny milovníky dobrého vína na tradiční májový košt. Akce se koná v sobotu 6. května na tenisových kurtech Plže v Petrově u Hodonína. Tento rok proběhne jako oblastní výstava vinařů mikroregionu Strážnicko. Výstava se koná pod širým nebem, v případě nepříznivého počasí pod stany. K poslechu zahraje cimbálová muzika a zajištěno je i bohaté občerstvení.
 • Brno-Vinohrady: Výstava vín 2017 proběhne v sobotu 6. května od 10 hodin ve Společenském sále na Pálavském náměstí v Brně. Připravena je rozsáhlá ochutnávka vzorků vín z obcí jižní Moravy. 26. ročník této tradiční akce nabídne jako obvykle den plný příjemných zážitků s kvalitním vínem a cimbálovou muzikou Majerán.
 • Žarošice: Sportovní klub Žarošice zve všechny milovníky dobrého vína na 17. ročník Výstavy vín, která se koná 6. května od 12 hodin v sále Katolického domu v Žarošicích. Zajištěno je bohaté občerstvení a k tanci a poslechu zahraje Varmužova cimbálová muzika.
 • Sedlec: Zahájení agroturistické sezóny proběhne v sobotu 6. května od 10 hodin v degustačním stánku pod pergolou v Sedleci. Akce nabídne degustace a ochutnávky spousty skvělých vín, speciality na grilu a jiné pochutiny. K dobré náladě zahraje cimbálová muzika. Vstup na akci je zdarma.

6.–7. května

 • Dolní Dunajovice: Přehlídka otevřených sklepů se koná v sobotu 6. května od 10 do 20 hodin a v neděli 7. května od 10 do 13 hodin v Dolních Dunajovicích. Své sklepy otevře 12 vinařů z obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice. U každého z nich mohou návštěvníci v rámci vstupenky ochutnat nejméně 7 vzorků vín. Vstupné je 650 Kč v předprodeji a 700 Kč na místě. Zajištěna je také kyvadlová doprava mezi obcemi.
 • Tasovice (okr. Znojmo): Za vínem se svatým Klementem je putovní akce otevřených sklepů po tasovických a hodonických vinných sklípcích, která proběhne o víkendu 6. a 7. května ve vinných sklepech v Tasovicích. Během akce otevře na 30 místních vinařů své sklepy, nechají hosty nahlédnou do svého království a pohostí je svými lahodnými víny. Slavnostní zahájení proběhne v 10 hodin u Tasovického vinařství. Zde budou ke zhlédnutí také ukázky historických řemesel. Startovní balíček bude v prodeji od 9 hodin ve Slunečném penzionu za 250,- Kč a zahrnuje skleničku s nosičkou na krk, mapu sklepů, seznam vinařů s nabízenými vzorky a Klementiky po 10,- Kč, které po dobu akce platí za 1 vzorek vína. O kulturní program se postarají mužáci z Tasovic, cimbálová muzika Mája a cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Občerstvení zajistí jednotliví vinaři a Hasiči Tasovice.

7. května

 • Znojmo, ulice Obroková: Jarovín rosé 2017, národní soutěž růžových vín a klaretu s 14letou tradicí, se koná v neděli 7. května ve Znojmě. Nejrůžovější den v roce nabídne unikátní pultovou degustaci věnovanou výhradně růžovým vínům a klaretům a poskytne maximální přehled o rosé vínech vůbec. Stejně jako v loňském roce budou na zvláštním pultu prezentována perlivá a šumivá vína ze soutěže Král vín České republiky 2017.
 • Šardice: Otevření Mutěnické vinařské stezky proběhne v neděli 7. května v Šardicích. Cyklistický výlet spojený s ochutnávkou vín začíná ve 14 hodin u šardické Rezidence. Trasa vede přes místní vinice malebnou krajinou Moravského Toskánska. Na trase je zajištěno také místní občerstvení. Po projetí stanoveného okruhu je cíl opět u šardické Rezidence.

Zdroj: vinazmoravy.cz


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit