7. ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Brno, 14. dubna 2016 - V prestižní vinařské soutěži o titul Vinařství roku 2015, pořádané Svazem vinařů ČR, jsou již známá jména 9 finalistů. O vítězství budou bojovat vždy tři společnosti v kategorii malé, střední a velké vinařství. Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním večeru 2. června v prostorách činohry Městského divadla Brno.

Nově je tento galavečer součástí projektu Wine Weekend Brno, který od 2. do 5. června zaplní moravskou metropoli kvalitním vínem a špičkovou gastronomií.

Do letošního ročníku soutěže se zapojilo 27 vinařů a vinařských společností ve třech kategoriích podle velikosti produkce. Porota byla letos rozdělena do 4 komisí. „Každá z nich byla složena ze tří nezávislých významných osobností, které posuzovaly kritéria jako úspěchy vína ve vinařských soutěžích, prezentaci v online prostředí, naplňování hodnot značky „Vína z Moravy, vína z Čech“ a obalový design“, uvádí prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray. V březnu proběhlo hodnocení, z něhož vzešlo devět nominovaných vinařství. Letos se tak do finále probojovali:

MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50.000 l)

  • Jakub Šamšula vinařství
  • Víno J. Stávek
  • Vinum Moravicum

STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (produkce 50.001 – 250.000 l)

  • Gotberg a.s.
  • Sonberk  a.s.
  • Vinařství Štěpán Maňák

VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250.000 l)

  • Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, a. s.
  • Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice, a.s.
  • Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

Druhé kolo hodnocení finalistů proběhne začátkem května, kdy skupina dalších odborníků navštíví jednotlivá vinařství. Budou zde komplexně posuzovat jejich činnost v uplynulém roce a vyberou vítěze v kategoriích malé, střední a velké vinařství. Porota složená ze zástupců vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, somelierství a designu bude u jednotlivých vinařství hodnotit objektivní a subjektivní kritéria jejich činnosti.

Vítěze letošního ročníku „Vinařství roku 2015“ spoluurčí stejně jako loni veřejnost svým hlasováním v soutěži „Vinařství roku – Hlas veřejnosti“. Lidé budou vybírat ze všech devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím vinarstviroku.cz a pomocí sms jim mohou zasílat hlasy. Titul Vinařství roku 2015 bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií (malé vinařství, střední vinařství, velké vinařství), které při hlasování veřejnosti získá od veřejnosti největší počet hlasů.

Výsledky Vinařství roku 2015 budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 2. června 2016 v prostorách činohry Městského divadla Brno. Během večera budou mít hosté možnost seznámit se nejen s víny všech devíti finalistů, ale také degustovat stovku vín, která vzešla ze soutěže Salon vín – Národní soutěž vín ČR a budou v roce 2016 umístěna ve stále expozici Salonu vín na zámku ve Valticích.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN