Historický úspěch moravských vín na výstavě v San Franciscu

vino hodnoceni vystavaBrno, 24. června 2014 - Moravští a čeští vinaři se letos již posedmé zúčastnili mezinárodní soutěže San Francisco International Wine Competition. Její již 34. ročník vynesl našim vinařům historicky největší úspěchy na náročném americkém kontinentě. Celkem si přivezli 92 medailí, z toho neuvěřitelných 10 velkých zlatých medailí, 7 zlatých, 36 stříbrných a 39 bronzových. Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Obrovský úspěch zaznamenaly Vinařství Petr Vacenovský a Vinice Hnanice. Petr Vacenovský získal ocenění za nejlepší Ryzlink rýnský soutěže, a to se svým Ryzlinkem rýnským 2013 pozdní sběr. Vinice Hnanice si rovněž odvezla ocenění za nejlepší víno mezi „ostatními odrůdami“, tedy odrůdami ze světového úhlu pohledu méně obvyklými, a to se svým Irsai Oliver 2013 pozdní sběr.

„Ocenění za nejlepší Ryzlink rýnský je velmi cenné a je dokladem, že si i v tak mimořádně nabité kategorii dokážeme prosadit a naši vinaři vyrábí ryzlinky rýnské té nejvyšší světové úrovně. Vedle toho vítězství Irsai Oliver jako by k tomu dodávalo, že kromě vysoké kvality nejoblíbenějších světových odrůd vyniká naše vinařství také neobyčejnou odrůdovou rozmanitostí, která nepřestává světové sommeliery překvapovat svou atraktivitou a špičkovou úrovní,“ komentuje úspěchy ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Salonu vín ČR.

Další velké zlaté medaile získali:

  • Vinice Hnanice za Veltlínské zelené 2013 VOC
  • Pavel Binder za Sauvignon 2013 pozdní sběr a Cuvée Binder Elegance 2013 kabinetní víno
  • Vinařství Maděrič za Sauvignon 2013 pozdní sběr
  • Vinařství Lacina za Dornfelder 2013 jakostní víno
  • Vinařství Petr Skoupil za Rulandské šedé 2013 kabinetní víno a za Dornfelder 2011 pozdní sběr
  • Znovín Znojmo za Ryzlink rýnský 2013 výběr z cibéb

„Celkový zisk deseti velkých zlatých medailí je fenomenálním úspěchem našich vinařů, kterého se za Atlantikem ještě nikdy nepodařilo dosáhnout. Do soutěže se přihlásilo celkem 123 vín, z nichž získalo nějakou medaili 92 z nich, tedy skoro ¾ celkově přihlášených. Jde o velké individuální úspěchy konkrétních vinařství, ale takto vysoký podíl oceněných vín samozřejmě vypovídá mnohé i o moravské a českém vinařství jako celku.“ říká Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které účast našich vín organizačně zajišťovalo.

„Řada našich vinařství má ambici prosadit se na americkém trhu a s vizitkou světové první ligy ze San Francisco International Wine Competition jim to nepochybně půjde o to lépe,“ dodává Krška.

Mezi zlaté medailisty patří Chateau Bzenec, Rodinné vinařství Košut, Vinařství Sonberk, Vinařství U Kapličky a Vinařství V & M Zborovský.

Již 34. ročníku San Francisco International Wine Competition se letos zúčastnilo více než 4500 vín z celého světa.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit