Znojemské historické vinobraní přilákalo 77 tisíc lidí

Znojmo, 18. září 2012 – O víkendu ve Znojmě skončil již dvaadvacátý ročník Znojemského historického vinobraní. Dvoudenní festival nabídl kulturu, gastronomii, historii, a samozřejmě to nejlepší z produkce znojemských vinařů. Největší akce svého druhu přilákala 77 tisíc návštěvníků, kteří za sebou zanechali 120 tisíc litrů vypitého burčáku.

znojmo_vinobrani1

Znojemské vinobraní jako každý rok ovládlo celé historické jádro města. Návštěvníci si mohli vybrat z programu celkem osmi scén. Na hlavní pódiu na Masarykově náměstí zahráli Chinaski, Polemic, Vladimír Mišík, Ivan Hlas, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Tata Bojs nebo Support Lesbiens. Příznivcům folklóru patřila scéna na Horním náměstí, kde vedle cimbálky vystoupili znojemští umělci různých hudebních stylů. Na historických scénách shlédli diváci dobové tance, umění meče a boje, kejkle kejklířů a ohnivé show. Na Kolbišti se v rytířském turnaji utkali udatní rytíři a kaskadéři ze skupiny Štvanci.

Nedílnou součástí vinobraní jsou i četné stánky s burčákem a také mázhauzy, kde svoji produkci prezentují regionální vinaři. Pití vína a burčáku se opravdu nezanedbávalo, dokonce padly i některé rekordy. Podle odhadů organizátorů se vypilo neuvěřitelných 120 tisíc litrů burčáku. Doslova v obležení byla terasa Znojemského hradu, kde se konala degustace certifikovaných vín VOC Znojmo. Vypilo se zde 2300 lahví vína, což odpovídá 35 tisícům degustačních porcí.

Největší zájem byl o tradiční průvod i mši slouženou kardinálem

Velkému zájmu se tradičně těšila hlavní historická představení, především pak průvod v čele s králem Janem Lucemburským následovaným čtyřmi stovkami účastníků v historických kostýmech. V železném odění důstojně pochodovali či v sedle projížděli královi rytíři, přihlížející obdivovali vznešené paní pro jejich jemnost a krásu, již podtrhoval gotický střih jejich nádherných šatů. Obzvláštní obdiv sklidila především sličná královna Eliška Přemyslovna. Diváky pobavili kejklíři a polykači ohně. Lítost vzbudili odsouzenci vedení katovými pomocníky a následovaní samotnými katy. Vrcholem však byl, soudě podle bujarých reakcí lidí, jako vždy bohémský a rozšafný Bakchus, bůh vína a dobré nálady.

znojmo_vinobrani_pruh1

Na hlavním pódiu, kam průvod dorazil, se v pátek doslova rozhořela ohnivá show. Neuvěřitelné kreace ďábelských tanečníků mohli shlédnout také diváci ze vzdálenější části náměstí díky dvěma velkým projekcím přenášejícím dění na pódiu. V sobotu se pak za denního světla na pódiu před králem a zaplněným Masarykovým náměstím předvedli rytíři, kteří zde k panovníkově poctě zkřížili své meče i jiné zbraně a hudebníci. Konšelé města pak získali z rukou krále důležitá městská práva.

Oslav se účastnil i kardinál Dominik Duka OP, který sloužil mši svatou v plně obsazeném kostele sv. Mikuláše. Kardinál poděkovat Bohu za dobrou úrodu, a to nejen v rolnickém smyslu. Ve Znojmě pak zůstal až do večerních hodin.

Ohňostroj, který završil dvoudenní program, naplnil celé Masarykovo náměstí, přilehlé ulice a také vyhlídky v okolí centra města a města samotného.

Akci předcházely dlouhé a náročné přípravy a z reakcí zúčastněných je zřejmé, že se úsilí vyplatilo. Obzvláštní uznání sklidila především historická stránka vinobraní, která se líbila jak dospělým, tak dětem. Příští Znojemské historické vinobraní se uskuteční 13. a 14. září 2013.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...