Slavnosti Zarážení hory zvou na zamykání vinic, víno, zpěv a humor

Brno, 16. sprna 2012 – Málo známý vinařský zvyk Zarážení hory, nebo někde Zarážání hory, okouzluje v podobě folklorních slavností návštěvníky jižní Moravy každý rok především koncem srpna a počátkem září. I letos můžeme tento obřad, kterým se až do vinobraní zakazoval vstup do vinohradu všem nepovolaným, navštívit na několika místech.

vinice_otevrenesklepy

Dávná tradice Zarážení hory má kořeny ve středověku, neboť vychází ze starého horenského práva a promítá se do ní i zbožnost našich předků. V podstatě jde o to, ochránit zrající hrozny ve vinici až do vinobraní, a to jak právními prostředky, tak i modlitbou k patronům vinice. Tím, že slavnost probíhá na mnoha místech jižní Moravy, v každé obci se setkáte s trochu odlišným průběhem. Ale základ byl vždy stejný.

Obřad, při němž se „zarážala hora viničná", zamezoval vstup do vinohradu všem, kteří tam neměli co pohledávat. V historii jsou dochovány případy, kdy porušení tohoto zákazu bylo tvrdě tělesně trestáno – například za vstup do cizího vinohradu utětí nohy, za utržení hroznů utětí ruky až po trest nejvyšší. Do vinohradu směl pouze jeho majitel a tzv. hotaři, kteří hlídali vinice před zloději a nálety špačků. Výjimku tvořili nemocní lidé a těhotné ženy, kteří si pro občerstvení v horkém dni směli utrhnout tři hrozny, případně o ně vinaře požádat. Původně velmi hluboký duchovní význam, kdy se během průvodu po vinici zúčastnění modlili k svatým patronům vinice, už se dnes takřka vytratil.

Víno, zpěv a humor

Dnešní folklorní pojetí zahrnuje vždy vztyčení opentlené májky (horní hlavy), dozdobené kyticí květů a révovým věncem. Kolem ní vinaři zatlučou 12 dřevěných kůlů jako symbol 12 měsíců vinařovy práce. Pak se přečtou horenská práva. Na mnoha místech se setkáte i s humorně laděnou scénkou vyhlašování zákazu vstupu do vinohradů, přísahy hotařů, přistižení a soudu zlodějů atd. Slavnost doprovází vždy zpěv lidových písní a cimbálové muziky.

Tipy na akce:

18.8. Zarážání Hory ve Vlkoši u Kyjova

18.8. Zarážení Hory Bořetice

20.8. Zarážání hory Pod Předníma ve Velkých Bílovicích

25.8. Zarážení Hory v Suchořádské zmole v Kobylí

25.8. Zarážení hory Tvrdonice

1.9. Vinařský den – Zarážení hory a otevřené sklepy Němčičky

1.9. Zarážení hory Hustopeče

1.9. Zarážání hory Hovorany

1. - 2.9. Zarážání hory Prušánky

2.9. Zarážení hory Šardice

8.9. Zarážení Hory 2012 Vrbice

8.9. Zarážání hory Čejč

Zdroj: www.vinazmoravy.cz, ilustrační foto: otevrenesklepy.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...