Hašek: voliči odmítli asociální nápady pravice

michal_hasekBrno, 14. října 2012 (MEDIAFAX) - Voliči na jižní Moravě si nepřejí pravicovou koalici. V neděli to v reakci na výsledky krajských voleb řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Vysoký počet mandátů, které dostala současná koalice ČSSD s KDU-ČSL a výsledek KSČM podle něj jasně znamenají, že lidé mají nápadů pravice dost.

Lidé mají podle Haška dost pravicových stran, které před volbami hlásaly rušení nemocnic, omezování zdravotní péče, rušení dotací pro obce, neziskový sektor a občanská sdružení.

Sociální demokracie podle něj přistoupí k sestavení koalice "maximálně zodpovědně". Rozhovory o její definitivní podobě začnou podle Haška již během neděle. Podle chování lídrů jednotlivých stran je přitom nejpravděpodobnější pokračování současné koalice socialistů s lidovci, která disponuje dohromady 37 mandáty v 65členném zastupitelstvu.

Hašek zdůraznil, že ČSSD se i v dalších čtyřech letech pokusí udělat pro jižní Moravu maximum. "Budeme pracovat v nelehké době, v době hospodářské krize. Budeme se zároveň muset pravděpodobně ještě několik týdnů potýkat s pravicovou vládou, jsme však připraveni," řekl Hašek.

Jihomoravský hejtman zároveň v souvislosti s výsledky krajských voleb vyzval premiéra Petra Nečase (ODS) k demisi. "Je evidentní, že lidé si v České republice přejí nejen změny v regionální politice, ale i změny na centrální úrovni," prohlásil.¨

Jiří Nováček

Související články: