Svobodu nahradí po víkendu v Senátu Wagnerová nebo Slavíková

Brno, 18. října 2012 (MEDIAFAX) - Brno bude mít po víkendu senátorku. Richarda Svobodu z ODS, který nezvládl obhajobu svého křesla, nahradí po víkendovém druhém kole senátních voleb buď bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová (nezávislá s podporou SZ) nebo šéfka krajské odborové centrály Stanislava Slavíková (ČSSD).

senat_urna

První kolo voleb Senátu vyhrála v Brně-městě Wagnerová (SZ), která získala 26,74 procenta hlasů. Stanislava Slavíková (ČSSD) skončila na druhém místě se ziskem 17,31 procenta hlasů. K urnám přišlo v obvodu Brno-město 30,32 procenta voličů. Volební obvod tvoří část okresu Brno-město, tvořená městskými částmi Brno-střed, Kohoutovice, Nový Lískovec, Starý Lískovec a Bosonohy.

Za TOP 09 kandidoval rektor Vysokého učení technického Karel Rais, komunisté do voleb poslali Martina Říhu. Za KDU-ČSL usiloval v prvním kole o senátorské křeslo lékař Daniel Rychnovský a hnutí Ano 2011 v čele s miliardářem Andrejem Babišem vsadilo na lékaře Rostislava Vyzulu.

Ať již vyhraje Wagnerová nebo Slavíková, nová senátorka bude nejen první ženou ve funkci, ale bude zároveň i prvním členem horní parlamentní komory z Brna, který se nerekrutuje z řad pravice. Senátory za Brno-město až dosud totiž byli Richard Salzmann (ODS), Milan Šimonovský (KDU-ČSL) a již zmíněný Richard Svoboda (ODS).

Wagnerovou přitom bezprostředně před víkendovým druhým kolem voleb podpořila otevřeně většina senátorského klubu KDU – ČSL. "Dnes, kdy naši společnost rozežírá korupce, posilující politické krajnosti, je naléhavě třeba, aby v Senátu byli lidé jako ona - špičkoví právníci s osvědčeným citem pro spravedlnost,“ napsali ve společném prohlášení místopředseda Senátu Petr Pithart, místopředsedové lidoveckého senátorského klubu Václav Koukal a Petr Šilar a senátorka Miluše Horská.

Vzápětí se k nim s veřejnou podporou Wagnerové připojili i další členové horní parlamentní komory Miroslav Krejča, Soňa Paukrtová, Jiřina Rippelová a Jaromír Štětina. "Levice bude v Senátu silná až dost. Je ale zapotřebí, aby někdo skutečně pohlídal předkládané zákony," shodli se senátoři.

Konkurentku Wagnerové, sociální demokratku Stanislavu Sokolovou naopak na rozdíl od svých spolustraníků osobně podpořil lidovecký senátor a vicehejtman Stanislav Juránek, podle voličských preferencí stabilně jeden z nejpopulárnějších politiků na jižní Moravě.

"Setkal jsem se s ní při mnoha jednáních a považuji ji za konstruktivní osobnost, která bude schopna v Senátu prosazovat zájmy Jihomoravského kraje a Brna," zdůvodnil Juránek svou nečekanou podporu kandidátce sociální demokracie. Pozorovatelé si jeho čin vysvětlují tím, že právě s ČSSD by chtěli uzavřít lidovci co nejdříve krajskou koalici.

Druhé kolo, v němž se o nové senátorce rozhodne, se uskuteční o víkendu 19. a 20. října.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...