Na jižní Moravě může přijít volit téměř milion lidí

Brno, 12. října 2012 (MEDIAFAX) - V Jihomoravském kraji může přijít v pátek a v sobotu teoreticky volit 966 647 oprávněných voličů. Hlasovat budou ve 1 409 volebních okrscích, řekl v pátek Jiří Klement, mluvčí jihomoravského krajského úřadu.

volby_1

Na Břeclavsku a v části Brna navíc vyberou lidé v prvním kole své senátory. Volební místnosti se otevřou stejně jako jinde v Česku v pátek ve dvě hodiny odpoledne a uzavřou se v deset hodin večer. V sobotu pak mohou lidé volit od osmi ráno do dvou odpoledne.

Do krajských voleb se na jižní Moravě přihlásilo 23 politických stran a hnutí, o pět více než před čtyřmi lety. O místa v 65členném krajském zastupitelstvu se uchází dohromady 1164 lidí. Plný počet 70 uchazečů včetně náhradníků nominovaly KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, ODS, Suverenita - Blok Jany Bobošíkové - Změna pro jižní Moravu a Národní socialisté - levice 21. století.

Lídry jednotlivých stran a politických uskupení jsou hejtman Michal Hašek (ČSSD), programátor Lukáš Nový (Česká pirátská strana), žena na mateřské dovolené Simona Skoumalová (DSSS), technik Jan Privarčák (Folklor i Společnost) náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL), technik Jiří Tomek (Konzervativní strana), poslanec a lékař Vojtěch Adam (KSČM), starosta Pasohlívek Tomáš Ingr (Moravané), ekonom Viliam Záthurecký (NS-LEV21), starosta Hodonína Igor Taptič (Nezávislí), předsedkyně školských odborů Růžena Šalomonová (Nezávislí demokraté), veterinář Jiří Čížek (Korna česká), místostarosta Blanska Jiří Crha (ODS), živnostník Petr Hejl (Pravý blok), důchodce Miroslav Mrkvička (Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska), starosta Kyjova František Lukl (Sdružení nestraníků), pedagog Marián Keremidský (SPOZ-Zemanovci), živnostník Jan Baránek (Strana soukromníků České republiky), akademik Jiří Martinec (Strana svobodných občanů), starostka brněnského Nového Lískovce Jana Drápalová (Strana zelených), právník Richard Novák (Suverenita), politik Jan Vitula (TOP 09/STaN) a obchodní manažer Jan Blažek (VV).

Poslední krajské volby před čtyřmi lety vyhrála ČSSD před KDU-ČSL, které na jižní Moravě spolu vládnou pohodlnou koaliční většinou. V opozici jsou ODS a KSČM, další strany či uskupení nepřekročily pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do zastupitelstva. V roce 2008 přišlo 387 400 lidí, což tehdy představovalo 41 procent oprávněných voličů.

V senátních volbách v Brně obhajuje své křeslo osmačtyřicetiletý občanský demokrat a bývalý brněnský primátor Richard Svoboda. O místo v horní parlamentní komoře se kromě něj ucházejí bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová (SZ), šéfka odborové centrály Stanislava Slavíková, (ČSSD), chirurg a bývalý náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL), technik Martin Říha (KSČM), onkolog Rostislav Vyzula (ANO 2011), vedoucí stranického personálního odboru Patrik Doležal (Česká pirátská strana), vysokoškolský učitel a krajský zastupitel Viliam Záthurecký (NS – LEV 21), středoškolský učitel Petr Kovač (Sdružení nestraníků) a rektor brněnského Vysokého učení technického Karel Rais (TOP 09/STaN).

Poslední senátorské volby v Brně-městě vyhrál v roce 2006 občanský demokrat Richard Svoboda V druhém kole získal 59,4 procenta voličských preferencí, zatímco jeho konkurent Jiří Václavek (ČSSD) si připsal 40,6 procenta hlasů.

Účast v senátorských volbách v Brně-městě byla extrémně nízká. V prvním kole přišlo k urnám 34,9 procent lidí, ve druhém jen 18,5 procenta oprávněných voličů. Volební obvod 59 tvoří městské části Brno-střed, Kohoutovice, Nový Lískovec, Starý Lískovec a Bosonohy.

Na Břeclavsku se o místo v horní parlamentní komoře kromě jeho obhájce Jana Hajdy (ČSSD) ucházejí učitel tělocviku a sportovní trenér Zbyněk Chlumecký (SNK-ED), majitel autobusové firmy Luděk Mikulecký (TOP 09/STAN), lednická gynekoložka Eva Klimovičová (nezávislá), biolog a politik Stanislav Palša (NS-LEV 21), starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka (ODS), starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík (KSČM), sexuolog Radim Uzel (SPOZ), vinař Miroslav Volařík (Konzervativní strana) a břeclavský městský radní Richard Zemánek (KDU-ČSL).

Poslední senátorské volby na Břeclavsku vyhrál v roce 2006 sociální demokrat Jan Hajda. V druhém kole získal 57,7 procent voličských preferencí, zatímco jeho konkurent Milan Blažek (ODS) si připsal 42,3 procent hlasů. Účast v senátorských volbách na Břeclavsku byla nízká. V prvním kole přišlo k urnám 44,9 procent lidí, ve druhém jen 20,3 procenta oprávněných voličů.

Jiří Nováček

Související články: