Soud potvrdil platnost napadených krajských voleb v Obřanech a Maloměřicích

Brno, 9. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud v pátek zamítl stížnost Strany zelených na regulérnost krajských voleb v okrsku 299 v Maloměřicích a Obřanech. Při sčítání hlasů tam volební komise nezapočítala dva preferenční hlasy pro Jiřínu Továrkovou, na výsledky voleb to ale nemělo vliv, konstatoval soudce David Raus.

volby-krajske-volebni-komise-krystof-turek

"Přestože při sčítání preferenčních hlasů v rámci Strany zelených se stalo v okrsku 299 pochybení, když dva preferenční hlasy pro kandidátku Jiřinu Továrkovou komise nesprávně započítala, chyba neměla a nemohla mít vliv na celkový počet platných hlasů, které byly pro Stranu zelených odevzdány v okrsku, ani na procentuálně vyjádřený výsledek hlasování pro Stranu zelených, který byl 3,68 procent," konstatoval soudce. Dodal, že chyba neměla tedy vliv ani na výsledky voleb v Jihomoravském kraji - Strana zelených zde totiž žádný mandát nezískala.

"Jakkoli tedy soud v činnosti okrskové volební komise shledal pochybení v tom smyslu, že nezaznamenala zmíněné dva preferenční hlasy, a tedy věcná podstata námitky navrhovatele byla oprávněná, jde o marginální pochybení, jež se za shora popsané konkrétní situace nemohlo promítnout do zákonnosti hlasování ani voleb, a koneckonců ani volby kteréhokoli z kandidátů do zastupitelstva Jihomoravského kraje," dodal soudce Raus.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...