Soud potvrdil platnost napadených krajských voleb v Obřanech a Maloměřicích

Brno, 9. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud v pátek zamítl stížnost Strany zelených na regulérnost krajských voleb v okrsku 299 v Maloměřicích a Obřanech. Při sčítání hlasů tam volební komise nezapočítala dva preferenční hlasy pro Jiřínu Továrkovou, na výsledky voleb to ale nemělo vliv, konstatoval soudce David Raus.

volby-krajske-volebni-komise-krystof-turek

"Přestože při sčítání preferenčních hlasů v rámci Strany zelených se stalo v okrsku 299 pochybení, když dva preferenční hlasy pro kandidátku Jiřinu Továrkovou komise nesprávně započítala, chyba neměla a nemohla mít vliv na celkový počet platných hlasů, které byly pro Stranu zelených odevzdány v okrsku, ani na procentuálně vyjádřený výsledek hlasování pro Stranu zelených, který byl 3,68 procent," konstatoval soudce. Dodal, že chyba neměla tedy vliv ani na výsledky voleb v Jihomoravském kraji - Strana zelených zde totiž žádný mandát nezískala.

"Jakkoli tedy soud v činnosti okrskové volební komise shledal pochybení v tom smyslu, že nezaznamenala zmíněné dva preferenční hlasy, a tedy věcná podstata námitky navrhovatele byla oprávněná, jde o marginální pochybení, jež se za shora popsané konkrétní situace nemohlo promítnout do zákonnosti hlasování ani voleb, a koneckonců ani volby kteréhokoli z kandidátů do zastupitelstva Jihomoravského kraje," dodal soudce Raus.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: