ČSSD požádala Ústavní soud: Zastavte podpis smluv s církvemi

22. února 2013 (MEDIAFAX) - ČSSD dnes v sedm ráno odevzdala Ústavnímu soudu žádost, aby zabránil Petru Nečasovi (ODS) podepsat s církvemi smlouvy o vyrovnání. Času je ovšem zoufale málo - podepisovat se má už dnes v poledne. Premiér Petr Nečas a jeho ministři už celý týden nedbají výzev opozice, aby neuspěchali podpis smluv s církvemi.

Bohuslav-sobotka-ilustracni-foto-krystof-turek

V tu chvíli bude definitivně zpěčetěn zákon o majetkové mvyrování, který stát vyjde na 59 miliard v hotovosti. S inflací může částka přesáhnout 90 miliard. Vláda oznámila, že k podpisu dojde dnes v poledne.

ČSSD tvrdí, že už vyčerpala všechny politické možnosti, jak vládu zastavit. Vyčítá jí, že s tak zásadním krokem nepočká na verdikt Ústavního soudu, kde leží tři stížnosti na podobu restitučního zákona. Kabinet má totiž ze zákona čas až do konce září tohoto roku.

"Rozhodli jsme se k mimořádnému kroku, včera večer elektronicky, ráno fyzicky jsme předali žádost o předběžné opatření, aby podpisu zabránilo. Pokládáme vládní postup za nekorektní, my jsme udělali všechno pro to, aby byla stížnost vyřízena co nejdříve," uvedl dnes místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který je podepsán pod žádostí na vydání předběžného opatření.

Zaorálek i předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka vyjádřili podezření, že vláda jedná účelově. Když na nález soudu nepočká, tlačí ho podle něj k rozhodnutí, aby nechal zákon být. Situace by totiž byla svízelná, kdyby smlouvy už platily a soud řekl, že zákon je potřeba upravit. "Nevidíme žádný důvod k tomu, aby vláda takovýmto způsobem spěchala a vytvářela podmínky pro legislativní chaos," dodal Sobotka.

ČSSD si uvědomuje, že do dnešního poledne zbývá velmi málo času, proto se v žádosti pojistila formulací, kdy navrhuje, aby soud alespoň dodatečně zakázal plnění smluv, dokud o stížnostech nerozhodne.

Představitelé vedení ODS tvrdí, že sociální demokraté si postavili na restitucích politickou kampaň a Ústavního soudu zneužívají. "S obavami sleduji snahu ČSSD zneužít Ústavní soud pro vlastní politické cíle. Zákony vydává parlament přímo volený všemi občany. Ústavní soud není součástí parlamentu. Ústavní soud dohlíží na to, aby nikdo nezneužíval pravidla, na kterých se parlament shodne," zdůraznil včera předseda občansko-demokratických poslanců Marek Benda.

Přirovnal dokonce ČSSD ke komunistům a obvinil je, že chtějí získat politický vliv nad soudnictvím. "Snaha jedné politické strany - ČSSD - získat vliv nad soudní mocí je o to děsivější, že přichází právě teď, v čase mrazivého 65. výročí dne, kdy se veškerá moc lidu sjednotila na tragických 40 let do jedné totalitní strany," připomněl Benda výročí nástupu komunismu.

Smlouvy schválila vláda ve středu, dnes v poledne je hodlá Nečas podepsat se zástupci 16 českých církví. Původně jich bylo sedmnáct, ale Bratrská jednota baptistů vyrovnání odmítla.

Celková hodnota navraceného majetku (především zemědělské nemovitosti) dosahuje 75 miliard, finanční náhrady pak znamenají dalších 59 miliard.

Restituce bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let však bude i nadále přispívat církvím na jejich provoz. První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se každoročně sníží o pět procent.

 

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...