Ústavní soud odmítl již třetí stížnost Ratha kvůli trestnímu stíhání

Brno, 22. října 2012 (MEDIAFAX) - Třináctičlenné plénum Ústavního soudu odmítlo jako zjevně neopodstatněnou v pořadí třetí stížnost poslance Davida Ratha (exČSSD) o přípustnosti jeho trestního stíhání. Parlament při rozhodování o jeho vydání justici nechyboval, řekla v pondělí mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Soud-kladivko-02

Rath si podal proti svému stíhání za korupci u Ústavního soudu dohromady pět stížností. Tři už ústavní soudci zamítli, dvě čekají na vyřízení.

Odmítnutá stížnost napadala postup Poslanecké sněmovny na červnové schůzi, kdy poslanci poprvé rozhodli o přípustnosti Rathova stíhání. Bývalému poslanci a středočeskému hejtmanovi vadilo, že se schůze nemohli účastnit jeho právníci. Ústavní soud ale potvrdil, že při jednání parlamentu musel Rath vystupovat sám za sebe, právníci jej v tom v žádném případě zastoupit nemohli.

Ústavní soud považuje podle soudkyně-zpravodajky Ivany Janů za meritum předložené problematiky to, co Rath shrnul do jedné věty bez jakékoliv ústavněprávní argumentace, když uvedl, že "poslanec v řízení o přípustnosti jeho trestního stíhání nevykonává svůj mandát, ale vystupuje jako osoba dotčená takovým řízením." Toto klíčové východisko stěžovatele však Ústavní soud považuje za mylné.

Protože si Rath stěžoval na postup parlamentu, muselo o jeho podání rozhodnout plénum Ústavního soudu, sbor všech 13 současných soudců. Ostatní Rathovy stížnosti, které se týkaly vazby, přitom řešily nebo řeší běžné tříčlenné senáty.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...