Dvojčata nemusí žít střídavě v Česku a na Novém Zélandu, rozhodl ÚS ve sporu rodičů

Brno, 5. září 2012 (MEDIAFAX) – Ústavní soud dal ve středu za pravdu Janu Kaufnerovi z Brtnice u Prahy, který protestoval proti rozhodnutí pražského soudu, jenž nařídil, aby po rozvodu s manželkou žila jejich osmiletá dvojčata střídavě půl roku u otce v Česku a půl roku na Novém Zélandu, kam se matka dětí loni odstěhovala.

Soud-kladivko-02_thumb

"Stížnost je důvodná, rozsudek odvolacího Krajského soudu v Praze se ruší," řekla soudkyně-zpravodajka Dagmar Lastovecká. Ústavní soud přitom neřešil samotný rodičovský konflikt, zabýval se především procesní stránkou sporu. Hodnocení důkazů odvolacím soudem označila v této souvislosti Lastovecká za nedostatečné s tím, že se k nim nemohl otec dětí dostatečně vyjádřit. "Jestliže odvolací soud vycházel jen ze zjištění prvostupňového soudu a neumožnil účastníkům se k nim vyjádřit a vydal pak opačné rozhodnutí, pak je toto soudní rozhodnutí takzvaně překvapivé," řekla Lastovecká.

Po rozvodu před dvěma lety se rodiče dohodli na střídavé péči o svá nezletilá dvojčata. V týdenních intervalech měly děti pobývat střídavě v domácnosti otce a matky. Loni v dubnu ale podala matka návrh na změnu výchovy tak, aby byly obě děti svěřeny výlučně do její péče a otec by platil výživné. Návrh zdůvodnila tím, že si našla nového partnera, který žije na Novém Zélandu a ona by chtěla i se synkem a dcerkou žít tam.

Okresní soud pro Prahu-východ rozhodl o tom, že děti budou svěřeny do péče otce, protože by měly vyrůstat v prostředí, kde jsou zvyklé a mít jeden domov. Rozhodnutí matky odstěhovat se ohodnotil soud prvního stupně jako krok proti zájmům dětí.

Krajský soud v Praze pak ale na základě odvolání matky Jitky Kaufnerové rozhodl o tom, že střídavá péče o nezletilé děti bude probíhat na návrh matky tak, že budou děti půl roku na Novém Zélandu a půl roku v domácnosti otce v Česku. Proti tomuto verdiktu se otec dětí Jan Kaufner odvolal.

Rozhodnutí pražského odvolacího soudu podle něj porušuje jeho základní práva jako otce obou nezletilých dětí. "Odvolací soud porušil podle stěžovatele zásadu dvojinstančnosti řízení, právo otce i nezletilých dětí na soudní ochranu a právo na spravedlivý proces tím, že vydal překvapivé rozhodnutí, aniž by účastníky řízení předem upozornil na to, že má na věc zásadně jiný právní názor, než soud prvního stupně," shrnula soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká.

Nikdo z účastníků, zejména pak otec nezletilých, neměl podle stížnosti v průběhu řízení možnost se předem s právním názorem odvolacího soudu seznámit, vyjádřit se k němu, ani navrhnout provedení jiných důkazů. Kaufner, který k Ústavnímu soudu na rozdíl od jeho bývalé manželky osobně přijel, dále namítá, že odvolací soud "nemohl učinit dostatečně podložený závěr o tak zásadní otázce, zda střídavá péče spočívající v pobytu nezletilých dětí půl roku na Novém Zélandu a půl roku v jejích domovské zemi spojená s cestováním těchto dětí, je v souladu se zájmy dětí".

Jan Kautner nikdy nebránil matce v kontaktu s dětmi. Rok střídavé péče v Česku probíhal bez problémů. Otec je podle jeho právního zástupce Petra Balabána připravený umožnit matce péči o obě děti, ale v České republice. "Měly by žít ve známém prostředí, vytvořit si vztah k rodnému jazyku, k historii země. Alespoň po dobu základní školní docházky by měly žít v České republice a neměly by být nuceny žít v cizí zemi," řekl před Ústavním soudem otec. "Děti samy řekly, že se nechtějí nikam dlouhodobě stěhovat. Matce to prezentovaly opakovaně telefonicky. ˇŘekly jí to i při její poslední červnové návštěvě v Česku," popsal Kautner.

Obě děti podle otce skvěle prospívají ve škole, mají doma koníčky, uměleckou i sportovní činnost. Okamžikem stěhování by se utlumily všechny jejich aktivity a zájmové činnosti. V současné době žijí obě dvojčata u otce.

Matčina advokátka Věra Ptáčková výrok Ústavního soudu respektuje, nicméně výrok odvolacího soudu i nadále hájí. "Děti mají právo na oba rodiče. A oba rodiče mají právo vychovávat své děti," řekla s tím, že spolu s matkou dvojčat budou promýšlet, jak dále postupovat. "Nejraději bychom se s otcem dětí dohodli mimosoudně," naznačila.

Jirí Novácek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...