Ústavní soud uznal stížnost ženy, která měla platit soudům kvůli exekuci matčina přítele

Brno, 4. června 2012 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v pondělí zrušil usnesení brněnského krajského soudu, který nepřiznal nárok na náhradu řízení před soudy ženě, jež měla platit soudům kvůli exekuci matčina přítele. Případ jsme vrátili k novému projednání, řekla  mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Penize-predrazeno2-250

"Stížnost stěžovatelky jsme uznali z toho důvodu, že postup krajského soudu je neospravedlnitelný z hlediska dobrých mravů," uvedla Pelcová.

Stěžovatelka se ohrazovala proti usnesení vydaném v řízení o vyloučení věcí z exekuce. Kvůli problémům matčina přítele přišel exekutor do bytu stěžovatelky, avšak ta namítala, že povinný se v jejím bytě nezdržuje, nemá tam věci ani bydliště, což doložila rozhodnutím městského úřadu. "Soudní vykonavatel prohlásil, že nic na místě řešit nebude a žena si má podat návrh na vyškrtnutí sepsaných věcí u exekutora. Ten ale posléze její návrh zamítl," vysvětlila Pelcová.

U Okresního soudu v Blansku žena v řízení o vyloučení věcí z exekuce uspěla, avšak krajský soud usnesením změnil výrok tak, že žádnému z účastníků nenáleží nárok na náhradu řízení před soudy. V rozhodnutí namítal, že stěžovatelka měla návrh na vyloučení předložit dříve a ne se obhajovat až u soudního řízení, které se týkalo movitých věcí, na něž prokazovala vlastnické právo.

Stěžovatelka se ohradila s tím, že soud zasáhl do jejího práva vlastnit majetek, práva na spravedlivý proces a rovněž do jejího legitimního očekávání, že pokud obhájí své porušené právo, nebude nucena platit náklady řízení. Ústavní soud jí dal za pravdu.

Lenka Horáková

Související články: