Podnikatelem roku 2012 Jihomoravského kraje se stal Pavel Sobotka

Brno, 30. ledna 2013 – Společnost Ernst & Young pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem dnes vyhlásila jméno vítěze soutěže Podnikatel roku 2012 Jihomoravského kraje. Stal se jím Pavel Sobotka ze společnosti Frentech Aerospace s.r.o. a dnes také převzal trofej z rukou hejtmana kraje Michala Haška. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již poosmé, loni zvítězil Jaroslav Klíma z firmy Tescan.

podnikatel-roku-jmk-2012

O vítězství Pavla Sobotky rozhodla nezávislá porota, které předsedal Jannis Samaras ze společnosti KOFOLA, držitel titulu Podnikatel roku 2011.

„Vítězství je pro mě překvapením a ctí. Zároveň mě jako člověka vede k ohlédnutí zpět a k zamyšlení se nad historií. Uvědomil jsem si, že podnikání je hlavně o skromnosti, poctivosti a odpovědnosti. Ocenění má pro mě a všechny kolegy z firmy velkou hodnotu a věřím, že z něj všichni naši zaměstnanci budou mít stejnou radost jako já," podělil se o své bezprostřední dojmy vítěz Pavel Sobotka.

„Prostřednictvím soutěže chceme nejen oceňovat úspěšné podnikatele, ale zejména podporovat rozvoj podnikání v naší republice. Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v rámci soutěže Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové i několik vítězů kategorie Technologický podnikatel roku – což svědčí o šikovnosti a píli podnikatelů z tohoto regionu,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice.

„Soutěž Podnikatel roku považuje Jihomoravský kraj za prestižní a důvěryhodnou akci. To byl důvod, proč jsem jí udělil svoji záštitu. Za každým nominovaným se totiž skrývá zajímavý podnikatelský příběh, ochota vzít na sebe riziko, síla tvořit hodnoty a také schopnost dát práci dalším lidem. Pro mne je tato soutěž nadějí, že i v současné nelehké ekonomické situaci existují úspěšní podnikatelé. Jihomoravský kraj podle svých možností především vytváří podmínky těm, kdo s podnikáním začínají. Ať již dotacemi pro začínající živnostníky, nebo budováním podnikatelských inkubátorů pro nové firmy využívající inovační technologie,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Podle Jiřího Hudečka, ředitele Jihomoravského inovačního centra, které je spoluorganizátorem akce v Jihomoravském kraji: „Právě příběhy úspěšných podnikatelů jako je pan Pavel Sobotka nám v práci se začínajícími firmami významně pomáhají. Jsou totiž velkou inspirací a vzorem pro mladé podnikatele, kteří s naší podporou realizují své sny o vlastním byznysu. A Frentech Aerospace je právě tím typem firmy, kterých chceme Jihomoravskému kraji přinést co nejvíce – technologicky vyspělá a inovativní společnost s globálním úspěchem. Zviditelnění takových pozitivních příkladů prostřednictvím soutěže Podnikatel roku pak pomáhá pozvednout prestiž podnikatelů a podnikání obecně a jsem rád, že se na tom JIC jako partner může podílet.“  

Jméno držitele titulu Ernst & Young Podnikatel roku 2012 České republiky bude, spolu s vítězi v dalších kategoriích, vyhlášeno 13. února 2013. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má Praha, následují Moravskoslezský a Olomoucký kraj.  Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční v červnu 2013 v Monte Carlu.

Porota se při rozhodování řídila mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kriteria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se mimo jiné zaměřují i na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.

Profil vítěze: Pavel Sobotka, Frentech Aerospace s.r.o.
Pavel Sobotka se dal na podnikání po odchodu z Tesly Brno, kde se vyučil soustružníkem kovů a následně téměř třicet let vyráběl elektronové mikroskopy. Po revoluci rozjel spolu s emigrantem žijícím v Německu firmu na výrobu automatických parkovacích systémů, kterou se později rozhodl prodat Němcům. Nyní stoprocentně českou společnost Frentech Aerospace s.r.o. založil v roce 1994 s Nizozemci, původně se zaměřením na oblast lékařské techniky, mikroelektroniku a na výrobu speciálních strojů. V současnosti je firma Pavla Sobotky a jeho dvou společníků celosvětově známá zejména jako dodavatel přesné mechaniky pro letecký a vesmírný průmysl. Do oboru AEROSPACE vstoupili v roce 1997, kdy za nimi přišel s nabídkou Airbus.

Pavel Sobotka je nejprve odmítl s tím, že na výrobu leteckých součástek nemají technologie, nakonec se ale uskutečnila první dodávka dílů za 170 dolarů. Dnes lze bez nadsázky říci, že prakticky neexistuje letadlo Airbus, které by létalo bez jejich součástek, spolupracují i s dalšími firmami v oboru Aerospace. Postupně začali dodávat také tisíce součástek pro telekomunikační satelity a aktivně se podílet na realizaci projektů Evropské Vesmírné Agentury ESA. Společnost exportuje do Evropy a USA. Podílela se na velkém projektu, výrobě dílů pro speciální stroje vyrábějící solární elementy pro solární panely, který byl určen pro čínský trh.

Před dvěma roky dodala společnost Frentech Aerospace s.r.o. speciální zrcadla i pro obří antény (projekt ALMA) v poušti Atacama v Chile. Frentech Aerospace s.r.o. je členem České Vesmírné Aliance a loni firma získala zatím největší komerční zakázku v oblasti kosmických technologií v historii ČR (podílí se na projektu IRIDIUM NEXT). Tajemství úspěchu tkví podle Pavla Sobotky v neustálých investicích do moderních technologií, know-how, schopných lidech a ochotě přizpůsobovat se změnám a požadavkům zákazníků. V podnikání sází na odpovědnost, pracovitost, ale i sociální cítění. Ve volném čase se aktivně zapojuje do boje proti rakovině. Hlavu si prý nejlépe vyčistí při rychlé jízdě, mezi jeho koníčky patří také hudba, malba a vaření.

Zdroj a foto: Ernst & Young


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...