Magistrátní koalice prosadila dotaci 23 milionů korun brněnskému sportu

Brno, 24. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský magistrát věnuje letos profesionálním sportovním klubům ve městě 23 milionů korun. V úterý o tom rozhodlo městské zastupitelstvo s tím, že čtrnáct milionů dostanou přímo kluby, dalších devět milionů korun pak podnikatelé a firmy, které vrcholový sport v Brně přímo podporují. V celkové dotaci zbývá jediná nejasnost, a tou je budoucí osud fotbalové Zbrojovky. Radní totiž navrhli pro klub příspěvek ve výši 1,215 milionu korun, podle primátora Romana Onderky (ČSSD) však není vůbec jasné, zda slavný klub bude v příští sezoně fungovat.

"Majitelé Zbrojovky, bratři Prosové oznámili, že pokud se jim do konce ledna nepodaří najít pro klub kupce, do příštího ročníku druhé ligy se vůbec nepřihlásí. Dotace, kterou klubu přiznáváme, by se tak stala příspěvkem na pouhý jeden měsíc," řekl Onderka. Zastupitelstvo si proto odhlasovalo blokační podmínku, podle které peníze Zbrojovce uvolní tehdy, až bude znám její další osud.

Proti podobě dotací vrcholovému sportu v Brně vystoupili opoziční TOP 09 a Zelení. "Celý koncept sportu ve městě je špatný a metodika pro přidělování dotací je účelová," tvrdili zastupitelé za TOP 09. Mojmír Vlašín (SZ) zase navrhl snížit podporu vrcholovému sportu o pět procent. "V době, kdy se musí uskromňovat všechny další organizace krmené městským rozpočtem, je to logické a spravedlivé," řekl. Dodal, že takzvaný vrcholový sport v Brně je minulostí. "Výsledky, které má fotbalová Zbrojovka, hokejová Kometa nebo basketbalové Žabovřesky, jsou tristní," prohlásil. Koaliční zastupitelé za ČSSD a ODS však při hlasování jasnou většinou peněžní transfer z městské kasy profesionálním sportovcům prosadili.

Jiří Nováček, foto: romanonderka.cz

Související články: