Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů oslaví šedesátku!

Brno, 25. října 2012 - V Besedním domě v Brně se uskuteční v neděli 4. listopadu v 19.30 hodin slavnostní koncert věnovaný šedesátému výročí existence Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Na pódiu se objeví legendy i současné talenty. Koncert bude vysílán přímým přenosem na stanici Český rozhlas Brno.

Hudba-nastroje-housle-KT

V roce 1952 bylo tehdejším Československým rozhlasem v Brně založeno těleso, jež  mělo především sloužit vysílání. V době nedostatku nahrávek s lidovou hudbou a  gramofonových desek to bylo logické řešení, jak získat profesionální a kvalitní hudební materiál pro každodenní rozhlasový program. U zrodu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů stál první umělecký vedoucí a dramaturg Jaroslav Jurášek, hudebník, hudební upravovatel a bytostný milovník folkloru, který se obklopil lidmi podobného zaměření a postupně vybudoval kvalitní profesionální těleso, které natáčelo a koncertovalo a ve svých špičkových představitelích (a nejen v nich) nikdy neztratilo vztah a lásku k lidové písni.

A pro několik generací moravských regionálních hudebníků bylo vzorem a inspirací. Jména jako Bohumil Smejkal, Jindřich Hovorka, Luboš a Dušan Holí, Jožka Černý, Boženka Šebetovská, Vlasta Grycová, Lubomír Málek, Martin Hrbáč a mnozí další jsou ve vědomí milovníků (nejen) moravské lidové písně vryta hluboko.

Šedesátiletá historie byla ve znamení velkého vzestupu, mezinárodního renomé, tisíců natočených nahrávek, vydání několika gramofonových desek a CD, stejně jako i období hledání, jež jsou spjata se společenskými změnami. Přes všechny přízně i nepřízně omlazené těleso pokračuje ve spolupráci s Českým rozhlasem ve své činnosti a nabízí kvalitní hudbu, v níž představuje nejlepší představitele moravské lidové hudby, zpěváky i instrumentalisty. Ať už jde o legendární postavy či výrazné talenty současnosti.

Umělecký vedoucí a primáš tělesa v jedné osobě František Černý přivítá 4. listopadu  na pódiu legendy - Vlastu Grycovou a Martina Hrbáče, výrazné osobnosti střední generace - Magdalenu Múčkovou, Jana Gajdu a Aleše Smutného, a vedle nich i největší talenty posledních let - zpěvačku Kláru Blažkovou-Obručovou a houslistku Markétu Janouškovou. Nejmladší generaci zastoupí Kamila Šošovičková, vítězka celostátní soutěže Zpěváček a sborový zpěv pak Mužský sbor ze Svatobořic-Mistřína.

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji TIC na ulici Běhounské, v Domě pánů z Lipé na náměstí Svobody a v předprodeji Filharmonie Brno u Besedního domu.

Zdroj: Český rozhlas Brno, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Komentáře 

 
+1 #1 Tomáš 2012-11-02 13:41
Kdo jste znali bývalého vedoucího BROLNu Jindřicha Hovorku, věnujte mu, prosím, tichou vzpomínku. Byl to dobrý člověk, přítel všech dobrých lidí. Děkuji. Tomáš Hanák z Brna.
 

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  3  4  5
  6  7101112
1314151719
2021222324
27282930   
Nejbližší akce

Žádné události