Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů oslaví šedesátku!

Brno, 25. října 2012 - V Besedním domě v Brně se uskuteční v neděli 4. listopadu v 19.30 hodin slavnostní koncert věnovaný šedesátému výročí existence Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Na pódiu se objeví legendy i současné talenty. Koncert bude vysílán přímým přenosem na stanici Český rozhlas Brno.

Hudba-nastroje-housle-KT

V roce 1952 bylo tehdejším Československým rozhlasem v Brně založeno těleso, jež  mělo především sloužit vysílání. V době nedostatku nahrávek s lidovou hudbou a  gramofonových desek to bylo logické řešení, jak získat profesionální a kvalitní hudební materiál pro každodenní rozhlasový program. U zrodu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů stál první umělecký vedoucí a dramaturg Jaroslav Jurášek, hudebník, hudební upravovatel a bytostný milovník folkloru, který se obklopil lidmi podobného zaměření a postupně vybudoval kvalitní profesionální těleso, které natáčelo a koncertovalo a ve svých špičkových představitelích (a nejen v nich) nikdy neztratilo vztah a lásku k lidové písni.

A pro několik generací moravských regionálních hudebníků bylo vzorem a inspirací. Jména jako Bohumil Smejkal, Jindřich Hovorka, Luboš a Dušan Holí, Jožka Černý, Boženka Šebetovská, Vlasta Grycová, Lubomír Málek, Martin Hrbáč a mnozí další jsou ve vědomí milovníků (nejen) moravské lidové písně vryta hluboko.

Šedesátiletá historie byla ve znamení velkého vzestupu, mezinárodního renomé, tisíců natočených nahrávek, vydání několika gramofonových desek a CD, stejně jako i období hledání, jež jsou spjata se společenskými změnami. Přes všechny přízně i nepřízně omlazené těleso pokračuje ve spolupráci s Českým rozhlasem ve své činnosti a nabízí kvalitní hudbu, v níž představuje nejlepší představitele moravské lidové hudby, zpěváky i instrumentalisty. Ať už jde o legendární postavy či výrazné talenty současnosti.

Umělecký vedoucí a primáš tělesa v jedné osobě František Černý přivítá 4. listopadu  na pódiu legendy - Vlastu Grycovou a Martina Hrbáče, výrazné osobnosti střední generace - Magdalenu Múčkovou, Jana Gajdu a Aleše Smutného, a vedle nich i největší talenty posledních let - zpěvačku Kláru Blažkovou-Obručovou a houslistku Markétu Janouškovou. Nejmladší generaci zastoupí Kamila Šošovičková, vítězka celostátní soutěže Zpěváček a sborový zpěv pak Mužský sbor ze Svatobořic-Mistřína.

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji TIC na ulici Běhounské, v Domě pánů z Lipé na náměstí Svobody a v předprodeji Filharmonie Brno u Besedního domu.

Zdroj: Český rozhlas Brno, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Komentáře 

 
+1 #1 Tomáš 2012-11-02 13:41
Kdo jste znali bývalého vedoucího BROLNu Jindřicha Hovorku, věnujte mu, prosím, tichou vzpomínku. Byl to dobrý člověk, přítel všech dobrých lidí. Děkuji. Tomáš Hanák z Brna.
 
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události