Český rozhlas začal nově vysílat krátké hry - minutové jednohubky

Brno, 16. října 2012 - Od října vnesl Český rozhlas svěží vítr do svého vysílání zcela novým formátem – rozhlasovou hrou, která netrvá déle než jednu až dvě minuty. Vysílání těchto rozhlasových jednohubek zahájil Český rozhlas téměř na všech svých stanicích 1. října. Kdo nestihne vysílání, může si vybrat z desítek her na webové stránce minutovehry.cz.

radio

Minutové hry jsou rozhlasové hry s velmi krátkou stopáží. Jejich délka se pohybuje kolem jedné minuty. V českém prostředí se jedná o zcela ojedinělý formát. Český rozhlas natočil již více než 100 kusů, na jejichž tvorbě se podílejí významní čeští režiséři a herci.

„Minutové hry jsou prostorem pro vyzkoušení všeho možného, co rozhlas nabízí. I když to někoho překvapí, do jedné až dvou minut se dá vtěsnat příběh ze života, komediální či hororová situace nebo zvukový experiment,“ říká dramaturgyně Kateřina Rathouská, která je autorkou celého projektu.

Hříčky jsou i přes svou časovou úspornost tematicky velmi bohaté. Posluchači budou svědky partnerských hádek, rodičovských výchovných přešlapů, nezdařeného podnikatelského pokusu, rozhovoru s padlou hvězdou showbyznysu nebo sporu poslance parlamentu s policistou. To vše v podání mnoha významných hereckých osobností včetně Jiřiny Jiráskové, Oldřicha Kaisera, Hany Maciuchové, Ondřeje Vetchého, Davida Novotného nebo Jany Strykové.

„To, co jsme na stanici Vltava původně plánovali jako experimentální formát pro zkušené milovníky rozhlasové dramatiky, přerostlo v celorozhlasový projekt a nabídneme ho posluchačům všech stanic Českého rozhlasu. Posluchače zveme na minutový výlet do světa rozhlasové hry. Třeba se tam bude chtít ještě vrátit,“ říká Lukáš Hurník, šéfredaktor stanice ČRo 3 – Vltava, kde projekt vznikl.

Na tvorbě těchto rozhlasových miniatur Kateřina Rathouská spolupracovala jak se zkušenými autory, mezi které patří dramatik a režisér David Drábek, dramatička Daniela Fischerová nebo spisovatel Miloš Urban, tak s autory, pro které byla rozhlasová dramatická tvorba novinkou. Svými hrami do projektu přispěli například komentátor a analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo či filmový scenárista a režisér Robert Sedláček.

V rozšiřování spektra „netypických“ tvůrců však jde Český rozhlas ještě dál. Na webových stránkách minutovehry.cz nabízí každému posluchači možnost napsat vlastní text. Na tři nejlepší autory čeká zcela mimořádná odměna – nastudování jejich miniscénáře s profesionálními herci, a následné odvysílání na vlnách Českého rozhlasu.

Během října uvede Český rozhlas každý den jednu premiérovou minutovou hru na celkem patnácti svých stanicích - 3 celoplošných, všech 11 regionálních a Radiu Wave. Od listopadu se rozhlasové miniatury stanou doménou Českého rozhlasu 3 – Vltava.
Na vlnách Českého rozhlasu Brno můžete minutové hry slyšet ve všední dny v dopoledním Apetýtu v 10.10 hodin a reprízu v 16.10 hodin v pořadu Rendez-vous. V sobotu a v neděli také v Apetýtu v 10.10 hodin a reprízy v rámci pořadů Zelný rynk a Sedmé nástupiště v 17.10 hodin.


Související články: