Kino Art představí špičkové evropské snímky. Začínají Dny evropského filmu

Brno, 19. dubna 2012 – Zamilované seniory, hip-hopery, magický realismus i Claudiu Cardinale představí sedmidenní svátek filmu v kině Art. V pátek zde začíná 19. ročník Dnů evropského filmu. Diváci se mohou těšit na výběr evropských filmů z letošních kandidátů na Oscarové nominace, sekci věnovanou snímkům ucházejícím se o cenu Evropského parlamentu, i tituly věnované aktuálnímu tématu Evropské komise, aktivnímu přístupu ke stáří a stárnutí. Čtrnáct filmů uvede Art od 20. do 26. dubna.

dychat_film

Většina filmů není zakoupena do české distribuce a na festivalu je uváděna jednorázově. Některé snímky už měli diváci možnost premiérově shlédnout na loňském karlovarském festivalu. K těmto snímkům patří například dva výrazné a ceněné tituly z Rakouska - debut známého herce Karla Markovicse vyprávějící o mladém propuštěném delikventovi Dýchat a drsná studie vztahu únosce a zneužívaného dítěte Michael režiséra Markuse Schleinzera.

Tvorbu postkomunistických zemí, která je v našich kinech prakticky nedostupná, reprezentují mimo jiné dva výjimečné snímky z Polska – celovečerní dokument Lékaři, v němž Tomasz Wolski zblízka zachytil chod chirurgického oddělení v současné polské nemocnici, a optimistický příběh o vitální svobodné matce Ki režiséra Leszka Dawida. Jeden z nejuznávanějších maďarských autorů Sabolcs Hajdu se podílel na povídkovém filmu East Side Stories, ve kterém se odrážejí proměny života v Maďarsku posledních dvaceti let. Nejlepší slovinský film roku 2010 Circus Fantasticus spojuje zapomenutou poetiku cirkusu s magickým realismem a absurditou válečného běsnění. V divácky velmi úspěšném tureckém snímku Italsky snadno a rychle se signorou Enricou můžeme po delší době obdivovat zralou krásu a herecké umění italské legendy Claudie Cardinale. Turecký uprchlík se stane hybatelem dramatických událostí ve snímku Morgen, navazujícím na úspěchy současné rumunské kinematografie. Švýcarsko na festivalu zastupuje titul Off Beat, film o rapu, sexu, místní hip-hopové scéně i o obtížném hledání životního smyslu. Hudba je ústředním tématem také slovenského reprezentanta Cigarety a písničky, pozoruhodném dokumentu o radosti, lásce, toleranci a terapeutické síle hudby.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění a opatřeny českými titulky, vstupné je 90 Kč. Bližší informace naleznete na stránkách www.eurofilmfest.cz a www.artabakala.cz. Spolupořadatelem 19. ročníku Dnů evropského filmu v Brně je Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace.

Program festivalu:

PÁTEK 20. dubna

18:00 DÝCHAT

20:30 OFF BEAT

SOBOTA 21. dubna

18:00 CIGARETY A PÍSNIČKY

20:30 ITALSKY SNADNO A RYCHLE SE SIGŇOROU ENRICOU

NEDĚLE 22. dubna

18:00 EAST SIDE STORIES

20:30 VZDÁLENÁ ČTVRŤ

PONDĚLÍ 23. dubna

18:00 SONNY BOY

20:30 PÍSEŇ VE MNĚ

ÚTERÝ 24. dubna

18:00 LÉKAŘI

20:30 MICHAEL

STŘEDA 25. dubna

18:00 VELIKÁNI

20:30 CIRCUS FANTASTICUS

ČTVRTEK 26. dubna

18:00 MORGEN

20:30 KI

(Zdroj: artabakala.cz)

foto: Dýchat, Archiv TIC


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...