JAMU oslaví sté výročí narození klavíristy Rudolfa Firkušného

Brno, 14. března 2012 - Ve dnech 25. – 29. dubna 2012 pořádá Hudební fakulta JAMU v Brně projekt Oslavy 100. výročí Rudolfa Firkušného 2012. V rámci třech koncertů, konferenčního dne a mistrovských kurzů vystoupí bývalí studenti Firkušného převážně z newyorské Juilliard School.

Frikusny-PRESS

Složit poctu jednomu z celosvětově nejznámějších českých klavíristů a pedagogů, přímému žákovi Leoše Janáčka, přijede desítka bývalých zahraničních studentů Rudolfa Firkušného. Projektu se zúčastní i Firkušného dcera, paní Veronique Firkušná. Na slavnostním zahajovacím koncertu 25. dubna v Besedním domě se představí klavíristé Alan Weiss, Avner Arad, Carlo Grante a Eduardus Halim. Následovat budou koncerty 27. a 28. dubna, výstava fotografií a promítání dokumentu o Firkušném v budově HF JAMU. Program bude zakončen v neděli 29. dubna pietním aktem na Ústředním hřbitově v Brně, kde je umělec pochován.

„Oslavy 100. výročí Rudolfa Firkušného 2012 jsou určeny nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti.“ uvedl produkční projektu Matěj Plíhal. „Program v sobě kromě koncertů zahrne na Hudební fakultě JAMU 26. dubna mezinárodní konferenci o Rudolfu Firkušném, na níž vystoupí kromě zahraničních hostů i čeští odborníci, například profesor Miloš Štědroň a profesorka Alena Veselá. Ve dnech 27. a 28. dubna proběhnou klavírní mistrovské kurzy vedené našimi významnými zahraničními hosty.“ dodal Plíhal.

„Rudolf Firkušný prožil vrcholná léta svého uměleckého života v USA, a tak konfrontace současných tuzemských poznatků o jeho tvůrčím potenciálu s těmi zahraničními nabízí možnost nového nazírání a výkladu dané problematiky.“ uvedla proděkanka HF JAMU, Monika Holá. Oslavy 100. výročí Rudolfa Firkušného 2012 mají svým rozsahem ambice stát se nejprestižnější vzpomínkovou akcí, upomínající na umělcovo 100. výročí narození.

Zdroj: JAMU


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...