Soud se zabývá trojicí, která se zmocnila firmy a pod cenou si prodala její pohledávky

Brno, 22. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Z porušování povinností při správě cizího majetku se ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně zpovídá trojice Dušan Mozgva, Pavel Fiala a Květoslav Rybníček. Obžaloba muže viní, že úmyslně ovládli firmu, z níž si pod cenou za 12 milionů prodali pohledávky, jejichž hdnota činila 54 milionů korun.

Penize-bankovky-korupce_thumb

Za organizátora celého činu označila obžaloba Mozgvu, Fiala s Rybníčkem se zpovídají jako spolupachatelé.

Muži se podle obžaloby po vzájemné domluvě rozhodli ovládnout a řídit ostravskou společnost Benefin. Do ní měl Mozgva v září 2006 dosadit Fialu jako jediného vlastníka společnosti. Po jeho odchodu do společnosti v březnu 2007 působil jako statutární zástupce právě Fiala. "Obžalovaní společným jednání vyvedli od počátku roku 2007 z majetku společnosti většinu aktiv za 12 milionů korun. Byly to pohledávky tvořené nesplacenými půjčkami klientů. Hodnota těchto pohledávek byla 54 milionů, přičemž trojice je převedla za zcela nevýhodných podmínek a výrazně pod celou," uvedla obžaloba.

Na jedné straně smlouvy byl Benefin a na druhé Euročas Group, jejímž předsedou představenstva byl právě Mozgva. "Firmě Benefin tak vznikla škoda nejméně 42 milionů korun. Trojice věděla, že porušuje povinnost vykonávat svoji působnost s péčí řádného hospodáře," stálo v obžalobě.

Fiala se navíc zpovídá ze zpronevěry, neboť z Benefinu postupně vybral téměř sedm milionů korun, avšak vrátil tam jen bezmála 400 tisíc korun.

Lenka Horáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...