Soud zahájil proces s muži, kteří z lidí na jižní Moravě vylákali desítky milionů

Brno, 12. července 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně otevřel ve čtvrtek proces s Milanem Rakašem, Ludvíkem Rakašem, Karlem Šálým, Ugo Dobiášem a Jiřím Titzem, kteří čelí obvinění z podvodu. Z lidí převážně z Jižní Moravy vylákali přes 30 milionů pod příslibem vysokého zúročení v zemích bývalé Jugoslávie.

Penize-predrazeno2-250

Titz, který je stíhaný na svobodě, přišel k soudu sám. Zbylé čtyři obžalované přivedla z vazby policejní eskorta.

Šálý a oba Rakašovi odmítli vypovídat. Milan Rakaš se pouze vyjádřil k vazbě. "Jsem v ní už 13 měsíců a je to dobrá příprava pro případ, že bych byl uznán vinným. Přesto věřím, že mě soud zprostí obžaloby," uvedl Rakaš. Dobiáš se obhajoval tím, že se stal obětí právě trojice, která odmítla vypovídat. "Co se mě a pana Titze týče, nikdy jsme žádnou dohodu o vylákání peněz z lidí s nikým neměli," uvedl Dobiáš.

Policie odhalila pětici mužů ve věku od 37 do 60 let loni v červnu, kdy uvedla, že nejméně v 17 případech vylákali od „klientů“ peníze pod příslibem vysokého zúročení investicemi do nemovitostí či aktivit na území bývalé Jugoslávie.

Potřebu peněz podvodníci odůvodňovali úhradou nákladů za notářskou úschovu. Uvolnění peněz z úschovy mělo být vázáno na dokončení poslední etapy stavebních prací při opravě infrastruktury zemí bývalé Jugoslávie.

"Opravu měla údajně zajišťovat česká developerská společnost. Jeden z podvodníků se dokonce vydával za jejího jednatele. Muži se s poškozenými často scházeli v zahraničí, aby byli věrohodnější. Ukazovali jim nepravé doklady psané v cizím jazyce," sdělila už dříve k případu krajská policejní mluvčí Petra Vedrová s tím, že muži neměli v úmyslu peníze vrátit.

Obžalovaným hrozí až desetileté vězení.

Lenka Horáková

Související články: