Brněnský soud zprostil viny trojici obžalovanou z vraždy v kauze LTO

Brno, 14. května 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně v pondělí zprostil obžaloby Jiřího Večeře, Milana Šišmu a Jana Marcinka, kteří se zpovídali ze 17 let staré vraždy zlínského podnikatele Marka Lehkého z kauzy lehkých topných olejů. Soud se zabýval případem již pošesté. "Verdikt vynesla soudkyně Hana Zoubková. Všichni tři obžalovaní se vzdali práva na odvolání. Rozsudek však nenabyl právní moci, neboť se odvolal státní zástupce," sdělila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Takzvaného bílého koně Lehkého nechal podle obžaloby v březnu 1995 popravit na objednávku obchodníka s lehkými topnými oleji (LTO) Milana Šišmy prostřednictvím vraha Jana Marcinka podnikatel Jiří Večeř. Recidivista Večeř se během vyšetřování přiznal. Podle jeho verze Lehký, který dovážel naftu vydávanou kvůli daňovým únikům za lehké topné oleje, dlužil Šišmovi 40 milionů korun. Proto Šišma zaplatil půl milionu Marcinkovi a ten pak trhavinu na tělo podnikatele připevnil a na dálku odpálil.

Oba spoluobvinění ale Večeřova tvrzení popřeli. Jejich právníci navíc u soudu až dosud úspěšně argumentovali, že důkazy proti jejich klientům nejsou dostačující. Před brněnským soudem vždy navíc odkázali na své předchozí výpovědi z přípravného řízení a odmítli k případu vypovídat.

Případ komplikuje i skutečnost, že Večeř nejprve mluvil, během času však přestal s vyšetřovateli spolupracovat a k případu mlčí. Soud se musí také vypořádat s faktem, že Večeř v kauze figuruje zároveň jako korunní svědek i jako obžalovaný zároveň. Klíčovým pro posuzování případu je tak hodnověrnost Večeřovy výpovědi. Znalecké posudky se však ohledně hodnocení jeho osobnosti liší a v mnohém si protiřečí.

Kauza kvůli vleklému sedmnáctiletému procesu patří k bezprecedentním pomníkům české justice. Krajský soud v Brně všechny tři muže postupně čtyřikrát zprostil obžaloby, ale Vrchní soud v Olomouci vždy přijal odvolání státních zástupců a rozhodnutí zrušil. Dvakrát navíc přidělil případ jinému senátu krajského soudu. Naposledy to učinil loni v červnu. Právě tehdejší rozhodnutí zpochybnila ústavní stížnost tří obžalovaných, kterou letos v lednu Ústavní soud přijal a shledal zásadní procesní chybu ve výměně trestního senátu.

Krajský soud už ale od té doby stihl znovu rozhodnout. Večeře loni v prosinci poslal soudce Michael Vrtek na 21 let do vězení a Šišmu s Marcinkem kvůli nedostatku důkazů znovu zprostil obžaloby.

Prosincový verdikt ale kvůli rozhodnutí Ústavního soudu pozbyl platnosti, protože ho vynesl senát, který k tomu nebyl příslušný. Při novém, již šestém projednávání se kauza vrátila předchozímu senátu v čele s Hanou Zoubkovou.

Lenka Horáková, Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit