Brněnský krajský soud potvrdil podmínku sociální pracovnici z kauzy týraného Dominika

Brno, 24. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně zamítl v úterý odvolání sociální pracovnice Ley Petříčkové z kauzy týraného Dominika. Ženě tak zůstal za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti trest čtyřměsíční vězení s ročním podmíněným odkladem. Verdikt vynesl soudce Vlastimír Čech. "Námitky jsou opakováním obhajoby, se kterými se už vypořádal soud prvního stupně," odůvodnil rozhodnutí člen soudního senátu Dan Krátký.

KSBrno250

Obhájce Milan Staněk poukazoval na to, že Petříčková měla na stole desetkrát více spisů než pracovnice, které po ní případ převzaly. Soud k tomu však nepřihlédl. "Případ nelze brát jako jeden ze čtyř set, ale bylo potřeba mu už od začátku věnovat velkou pozornost kvůli tomu, že rodina byla problematická," vysvětlil Krátký.

Podle Staňka však obžalovanou nikdo při předání spisu neupozornil na komplikace v rodině. "Podáme dovolání k Nejvyššímu soudu," dodal obhájce. "Jsem z toho zklamaná, ale dalo se to očekávat," řekla Petříčková.

Petříčkovou letos v únoru poslal Městský soud v Brně na čtyři měsíce do vězení s podmínečným ročním odkladem. "Obžalovaná se dostatečně neseznámila se spisem, ve kterém byly alarmující informace, že by v rodině nemuselo být něco v pořádku. Oba rodiče byli již dříve odsouzení za týrání starších synů. A nad Dominikem a jeho sestrou Lucií byl stanoven soudní dohled. Takové případy nejsou obvyklé a dají se považovat spíše za výjimečné, a proto jim sociální pracovnice měla věnovat vyšší pozornost, což neučinila," uvedla tehdy soudkyně Šárka Schinzelová k verdiktu, kterým soud potvrdil vydání trestního příkazu z konce loňského roku. Proti němu si však obžalovaná podala odpor, a proto skončil případ u hlavního líčení.

Sociální pracovnice pochybila v případu týraného sedmiletého Dominika z Brna, kterého rodiče bili, trápili jej hlady a na paty mu lepili kvůli hyperaktivitě připínáčky. Chlapec vážil pouhých 13,5 kilogramu a měřil něco málo přes metr.

Úřady věděly o týrání od roku 2008, avšak případ začaly řešit až dubnu 2010, kdy se rodina přestěhovala do jiné brněnské městské části. Již v roce 2004 přitom úřady rodičům chlapce odebraly kvůli podezřelé zlomenině ruky, ale vrátily jej do rodiny zpět.

Petříčková již na úřadu nepracuje, odešla na vlastní žádost. Za maření úkolu úřední osoby jí hrozilo až roční vězení.

Lenka Horáková, foto: Krajský soud v Brně

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...