Krajský soud zahájil proces s údajnými členy gangu policejních vyděračů

Brno, 15. října 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně začne v pondělí rozplétat kauzu takzvaného Toflova gangu, údajného zločinného spolčení policistů. Státní zástupce obžaloval 13 mužů z trestných činů účasti na organizované zločinecké skupině, vydírání, loupeže a násilí proti úřední osobě. Hrozí jim za to 10 až 16 let vězení.

krajsky_soud

Hlavní líčení s obžalovanými zahájí předseda trestního senátu Miloš Žďárský v pondělí v devět hodin. "Na programu budou úvodní výslechy obžalovaných," řekla v neděli mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. Dodala, že výslechy obžalovaných zaberou kromě pondělí i tři následující dny. "Po úvodních slyšení obžalovaných soudce proces odročí," poznamenala mluvčí.

Údajná organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle žaloby v letech 1998 až 2010 vydírala a zastrašovala podnikatele. Působila především na jižní Moravě. Členové údajného gangu využívali svých znalostí a kontaktů u policie, oběti si vybírali mezi podnikateli, kteří měli sami potíže se zákonem.

Prvních šest lidí zatkli policisté loni 2. srpna, v průběhu dalších měsíců pak přibylo dalších sedm obviněných. Státní zástupce pak všech 13 stíhaných mužů obžaloval - v případě prokázání viny jim hrozí tresty od deseti do 16 let vězení.

Hlavou gangu byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah před jeho domem v Brně-Žebětíně. Vraždu policisté údajně objasnili až letos v květnu. Hlavní podezřelý Petr Pavel Bezděkovský, který byl podle některých zdrojů údajně i policejním informátorem, se pak ve vazbě v Olomouci za nevyjasněných okolností oběsil na prostěradle.

Obhájci obžalovaných mužů vesměs teorii o zločinném spolčení jejich klientů odmítají. Poukazují na řadu nestandardních policejních postupů při vyšetřování celé kauzy. Manželka zavražděného Tofla upozornila například na pozdní přílet policejního pátracího vrtulníku - po třech hodinách od vraždy mohli její pachatelé klidně zmizet v zahraničí.

Policisté rovněž proti vší logice ihned nezajistili auto, ve kterém byl její manžel zastřelený - a odvezli jej do garáží leasingové firmy. Tím podle advokátů znehodnotili a zpochybnili řadu důkazů. Právníky rovněž zarazilo, že na místo Toflovy vraždy se dříve než brněnská kriminálka dostavili lidé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Manželka zavražděného Tofla vyjádřila přesvědčení, že její manžel zemřel, protože prý hodlal zveřejnit praktiky elitního policejního útvaru, na které při své práci soukromého detektiva přišel.

Podle obžalovaných členů údajného gangu jsou obvinění proti nim zmanipulovaná. Jeden z obviněných Eduard Slanina v rozhovoru pro týdeník Respekt prohlásil, že spis je "plný účelových lží". Podle jeho obhájce Petra Nováka objížděli lidé z Generální inspekce bezpečnostních sborů věznice a "verbovali svědky, kterým údajně nabízeli výhody, pokud budou vypovídat, jak policie bude potřebovat".

V řadách brněnského podsvětí panuje přesvědčení, že v celém případu jde především o vyřizování účtů mezi policisty a jejich jednotlivými útvary.

Jiří Nováček

Související články: