Brněnský soud pokračuje v procesu s 13 členy takzvaného Toflova gangu

Brno, 19. října 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský krajský soud uložil v pátek 13 let vězení Danielu Maradovi (39) za patnáct let starou vraždu brněnské prostitutky. Celkem 13 mužů čelí obžalobě z 24 trestných činů, během pátku soud vyslechne v prvním kole poslední obžalované.

agresor-maskovany

Na lavici obžalovaných sedí bývalí i současní vysokoškolsky vzdělaní policisté a kriminálníci Miloš Almásy, Eduard Slanina, Petr Křipský, Eduard Polák, Rudolf Setvák, Zdeněk Olah, Milan Vítek, Lubomír Mokrý, Radoslav Petr, Roman Velecký, Roman Procházka, Stanislav Dobrovolný a Jaromír Šálek. Muži měli být členy organizované zločinecké skupiny, podezřelou z vydírání, loupeží a násilí proti úřední osobě. Za to jim hrozí 10 až 16 let vězení.

Údajná organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle žalobce v letech 1998 až 2010 vydírala a zastrašovala podnikatele. Působila především na jižní Moravě. Členové údajného gangu využívali svých znalostí a kontaktů u policie, oběti si vybírali mezi podnikateli, kteří měli sami potíže se zákonem.

Podle žalobce gang řídili loni zavražděný Michal Tofl a Miloš Almásy. "Vytipovávali podnikatele, které pak další členové dobře organizované skupiny systematicky vydírali," uvedl žalobce Martin Brzobohatý.

Bývalí policisté Eduard Slanina a Milan Vítek podle něj pak vytipované podnikatele oslovovali, protože působili jako vyšetřovatelé hospodářské kriminálky. Petr Křipský, Roman Velecký, Roman Procházka a Stanislav Dobrovolný jako vyšetřovatelé poskytovali svým kumpánům potřebné informace z průběhu trestních řízení proti vytipovaným obětem. Rudolf Setvák a Lubomír Mokrý pak jako příslušníci policejní inspekce podle žalobce činy svých kompliců kryli a zajišťovali jim beztrestnost.

Recidivista Zdeněk Oláh pak vydírané podnikatele zastrašoval, jak fyzicky tak za přítomnosti zbraně, nezřídka samopalu. Radoslav Petr pak většinou nosil inkasované peníze šéfům údajné skupiny.

Prvních šest lidí zatkli policisté loni 2. srpna, v průběhu dalších měsíců pak přibylo dalších sedm obviněných. Státní zástupce pak všech 13 stíhaných mužů obžaloval.

Hlavou gangu byl údajně bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého v roce 2010 zastřelil nájemný vrah před jeho domem v Brně-Žebětíně. Vraždu policisté údajně objasnili až letos v květnu.

Hlavní podezřelý Petr Pavel Bezděkovský, který byl podle některých zdrojů údajně i policejním informátorem, se pak ve vazbě v Olomouci za nevyjasněných okolností oběsil na prostěradle.

Všichni dosud vyslechnutí obžalovaní teorii o zločinném spolčení odmítli. Poukázali přitom na řadu nestandardních policejních postupů při vyšetřování celé kauzy. Muži tvrdí, že nebylo možné, aby gang fungoval 13 let, aniž by si nikdo nestěžoval nebo se jeho údajné praktiky neprovalily.

Někteří obžalovaní přiznali přijetí úplatku, jiní vinu zcela odmítli. Označili proces za zmanipulovaný, mediálně hysterický. Jiní přímo uvedli, že v celé kauze jde o vzájemné vyřizování účtů mezi elitními policejními útvary, takzvanou válku policajtů.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...